Artykuł sponsorowany

Pomiar ciśnienia w hydraulice mobilnej

Pomiar ciśnienia w hydraulice mobilnej
Urządzenia wykorzystujące energię wymuszonego i sterowanego ciśnienia cieczy – zwane potocznie hydrauliką mobliną - znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim. Wykorzystywane są między innymi jako podnośniki w ciężkich wywrotkach, elementy sterujące wysięgnikach koparek, ładowarek, spychaczy, traktorów. Do najważniejszych zalet urządzeń hydraulicznych należą przede wszystkim dość małe rozmiary i ciężar, nie wpływające jednak ujemne na ich wydajność i precyzję działania, a także duża wytrzymałość na obciążenia. Efektywność pracy tego rodzaju urządzeń zależy jednak od utrzymania odpowiedniego ciśnienia cieczy. Do kontroli tego parametru korzysta się z urządzeń zwanych manometrami.


Zasada działania urządzeń hydraulicznych, w tym hydrauliki mobilnej opiera się na wykorzystaniu naturalnego procesu opisanego w prawie Pascala. Zgodnie z tym prawem, jeśli na ciecz lub gaz w zamkniętym zbiorniku wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to ciśnienie wewnętrzne w każdym punkcie zbiornika jest wszędzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu. Fakt ten sprawia, że możliwe jest przekazywanie, za pośrednictwem medium jakim jest gaz lub ciecz, energii z jednego elementu układu hydraulicznego, do drugiego. Elementem początkowym jest pompa, zaś końcowym siłownik, który otrzymaną energię przetwarza na ruch zgodny z jego konstrukcją.


Kontrola ciśnienia za pomocą manometru

Aby układ hydrauliczny mógł spełniać swoją funkcję w prawidłowy sposób, konieczne jest kontrolowanie panującego w nim ciśnienia. Jeśli jest ono zbyt wysokie układ narażony jest na zniszczenie, jeśli zaś zbyt niskie – wydajność układu spada, lub w ogóle przestaje on pracować. Do kontroli ciśnienia wykorzystywany jest przyrząd zwany manometrem. Jego działanie opiera się na zasadzie równowagi hydraulicznej między ciśnieniem a siłą działającą na powierzchnię przegrody ruchomej układu. Zastosowany tutaj jest wzór p=F/A, gdzie p oznacza ciśnienie, F siłę oddziałującą na powierzchnię ruchomą, zaś A – pole powierzchni.


Szeroki wybór manometrów znajdziemy w ofercie firmy Poltraf, dystrybutora urządzeń pomiarowych marek Stiko, Rueger oraz STS.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz