Artykuł sponsorowany

Pokrywanie dachu blachą

Pokrywanie dachu blachą

Bardzo często decydujemy się na pokrycie swojego dachu blachą. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla dachów z płytek ceramicznych. Wybierając blachę na dach mamy do wyboru blachy płaskie lub profilowane. Niezależnie od tego, jaki rodzaj blachy wybierzemy, montaż pokrycia dachowego będzie podobny. Zatem jak przebiegają prace związane z pokrywaniem dachu blachą?

Pierwsze kroki podczas montażu dachu z blachy

Tak jak w przypadku montażu innych pokryć dachowych, tak samo pokrywanie dachu blachą rozpoczyna się od dokładnego pomiaru dachu, co pozwoli na policzenie, ile materiałów będziemy musieli kupić i wykorzystać. Zadanie to wydaje się łatwe, jednakże lepiej, aby zajęła się tym fachowa firma dekarska, ponieważ najmniejszy błąd może skutkować np. zbyt małą ilością materiału.

Kiedy zamówiony materiał znajduje się na placu budowy można rozpocząć jego montaż. Zaczyna się on od ponownego zmierzenia więźby dachowej, przy czy ten pomiar ma na celu wykrycie wszelkich odchyleń od poziomów, pionów i płaszczyzn. Ewentualne odchylenia muszą zostać poprawione.

Kolejnym krokiem wykonywanym przez ekipę budowlaną jest zrobienie izolacji przeciw wilgoci. Wykonuje się ją z folii wstępnego krycia, która mocowana jest do krokwi za pomocą zszywek. Gdy izolacja zostanie wykonana, przechodzi się do wykonania nośnego rusztu pod pokrycia profilowane. W tym celu mocuje się drewniane kontrłaty wzdłuż krokwi, a następnie do nich montuje się łaty w sposób poprzeczny.

Zobacz też: Dach z blachy - jakie są rodzaje baszanych pokryć dachowych?

W przypadku płaskiego pokrycia dachowego, przed wykonaniem izolacji i rusztu należy przymocować do krokwi sztywne poszycie. Zazwyczaj wykonane one jest z desek lub płyt OSB. Na sztywnym poszyciu układa się hydroizolację, najczęściej zrobioną z papy termozgrzewalnej. Przed kolejnymi etapami prac trzeba wykonać otwory dla elementów przechodzących przez połać. Otwory te zrobione są między łatami lub w sztywnym poszyciu.

Niektóre elementy blacharskie powinny być zamontowanie zanim pokrycie dachowe znajdzie się na swoim miejscu. Wśród nich znajdują się między innymi pas nadrynnowy, haki rynnowe, kratki osłaniające pokrycie dachowe przed wlotem powietrza oraz rynny koszowe.

Mocowanie blachy do konstrukcji dachu

W sytuacji, gdy zakończone zostaną prace związane z montażem konstrukcji nośnej i izolacji, następuje rozpoczęcie krycia dachu. Firma budowlana Marbud  z Bogoniowic w województwie Małopolskim krycie dachu blachą płaską zaczyna od łączenia blachy. W tym celu zawija się jej krawędzie, czego efektem jest powstanie tzw. rąbków leżących i stojących. Później trzeba całość przytwierdzić do sztywnego poszycia. Pomocne w tym będą żabki, czyli metalowe uchwyty. Dzięki nim nie ma konieczności używania wkrętów czy gwoździ w poszyciu.

W przypadku krycia dachu blachą profilowaną, konieczne jest przykręcenie jej do łat. Służą do tego wkręty farmerskie, wyposażone w uszczelki. Po rozłożeniu całej blachy następuje wykończenie kalenic oraz narożników dachowych. Używa się do tego gąsiorów, czyli wyprofilowanych elementów wykonanych z tego samego materiału co pokrycie dachowe. Jego kolor też jest taki sam, jak kolor pokrycia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz