Artykuł sponsorowany

Pokrycia dachowe – od czego zależy cena dachówki i jej montażu?

Pokrycia dachowe – od czego zależy cena dachówki i jej montażu?
Wszyscy zainteresowani zakupem dachówki z pewnością zauważyli, że produkty z tej właśnie rodziny materiałów budowlanych, charakteryzują się stosunkowo dużym rozstrzałem cenowym. Różnice w niektórych przypadkach są na tyle istotne, jeżeli chodzi o koszt całej inwestycji, że nie można się nad nimi nie zastanowić. To samo dotyczy zresztą wydatków związanych z wykonaniem usługi. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co wpływa na cenę dachówki?

Największy wpływ na koszt zakupu dachówki ceramicznej mają czynniki związane z procesami produkcyjnymi. Choć na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że chodzi po prostu o kawałek odpowiednio wypalonej gliny, to prawa okazuje się zupełnie inna. Wysokiej jakości dachówka powinna charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz, co wyda się ważniejsze, wytrzymałością na wpływ warunków środowiskowych. Można to osiągnąć za pomocą dopracowanej obróbki cieplnej. Dachówki standardowe wypala się w temperaturach oscylujących w granicach 1200, a te z segmentu wyższego, 1500 stopni Celsjusza. Powoduje to, iż znacząco zmniejsza się nasiąkliwość powierzchni, a co za tym idzie, ewentualność degradacji struktury ograniczona jest do minimum. Dobra dachówka ceramiczna to również taka, która zachowuje pełną stabilność wymiarową.

Gwarantem takiego stanu rzeczy jest wypał gliny w kasetach pojedynczych, a nie zbiorczych. Wpływ na cenę ma również ilość warstw ochronnych. W tym przypadku najdroższe okazują się dachówki glazurowane. Jeżeli zatem wyprodukowanie dachówki klasy premium wymaga zastosowania większej precyzji oraz poświęcenia większej ilości i wytworzenia większej ilości energii, nie powinno dziwić, że cena również będzie większa. A jak sprawa wygląda w przypadku ceny montażu?

Skąd różnice w cenach montażu?

Nie da się ukryć, że rodzaj wybranej przez inwestorów dachówki będzie miał bezpośredni wpływ na cenę montażu. Dlaczego? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, choć zdecydowanie można wyróżnić kilka najważniejszych. Przede wszystkim należy wspomnieć o pracach związanych z przygotowaniem połaci. Za każdym razem klienci wymagają najwyższej jakości, aczkolwiek wyklinowanie łat pod dachówkę płaską jest znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku dachówki falistej. Za doskonały przykład może także posłużyć karpiówka montowana na dachu, na którym występują wole oka. Sama konstrukcja także ma spore znacznie. Inną kwotę przyjdzie nam zapłacić za pokrycie dachu dwuspadowego, a inną za skomplikowany dach wielospadowy.

Kompleksową i rzetelną realizację prac zagwarantować mogą jedynie najlepsi wykonawcy, do których zdecydowanie zalicza się firma dekarska prowadzona przez Jakuba Walkowiaka. Doświadczeni dekarze zajmą się także montażem rynien, rur spustowych, podsufitki i okien połaciowych. Przed wyborem konkretnej dachówki warto postarać się na precyzyjną wycenę, uwzględniającą także montaż. Jedynie takie podejście pozwoli nam uniknąć niespodziewanych kosztów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz