Artykuł sponsorowany

Podział nieruchomości – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Podział nieruchomości – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Czy wiesz, że coraz więcej właścicieli dóbr ziemskich decyduje się na dokonanie podziału nieruchomości? Wynika to z faktu, że jedną – obszerną - działkę jest trudniej sprzedać niż dwie mniejsze. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku podarowania ziemi dzieciom – współwłasność może w przyszłości wywoływać liczne konflikty, zatem najrozsądniej jest skorzystać z usług geodety i dokonać podziału. Przeczytaj, w jaki sposób powinien przebiegać ten proces.

Jakie warunki formalne trzeba spełnić, by dokonać podziału?

Podział nieruchomości to najprościej definiując – wyodrębnienie z jednej działki kilku mniejszych. Dzięki temu procesowi, każda część może w przyszłości stanowić samodzielną nieruchomość gruntową. Niemniej jednak, aby doszło do podziału, muszą zostać spełnione pewne wymogi formalne. Przede wszystkim, każda wydzielona parcela powinna posiadać dostęp do drogi publicznej.  Dodatkowo, należy zapoznać się z aktem prawa miejscowego. Może bowiem okazać się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą istnieć pewne ograniczenia, do których osoby zainteresowane podziałem nieruchomości powinny się bezapelacyjnie dostosować.

Podział nieruchomości – czy wszystkie działki można rozdzielić?

Decydując się na podział nieruchomości, warto upewnić się, że nie istnieją ku temu żadne poważne przeszkody. Z prawnego punktu widzenia, nie można tego dokonać, gdy:

  • działka ma być, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona na cele rolne lub leśne. Warto jednak zaznaczyć, że szczególnym przypadkiem - wyjątkiem, pozwalającym na przeprowadzenie tego procesu jest konieczność wydzielenia nowych dróg do tych nieruchomości, które wchodzą w skład gospodarstw rolnych,
  • nieruchomości są już wykorzystywane na cele rolne i leśne – w przypadku braku planu zagospodarowania.

Podział nieruchomości – krok po kroku

Podział nieruchomości to kilkuetapowy proces. Składa się on bowiem z podziału geodezyjnego, ewidencyjnego oraz prawnego. Pierwszy z nich polega na fizycznym wyodrębnieniu działek – na tym etapie należy ustalić granice oraz sporządzić dokumentacje. Ważne jest więc to, by zadania tego podjęła się profesjonalna firma – wiele pozytywnych opinii posiada przedsiębiorstwo F.H.U. Malmar, prowadzona przez Mariusza Malewskiego. Wyróżnia się ona bowiem kompetentną kadrą pracowniczą, krótkimi terminami realizacji oraz przystępnymi cenami. Kolejny krok, to wprowadzenie przez starostę zmian dotyczących działki, a ostatni z nich ma charakter prawny i odnosi się on do zmian podmiotowych w zakresie praw rzeczowych. 

Opracowanie:
Siemiatycze, Pałacowa 11 lok. 10
tel. 500 077 110
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz