Artykuł sponsorowany

Podział majątku w kancelarii notarialnej

Podział majątku w kancelarii notarialnej

Podział majątku po rozwodzie, nie musi oznaczać procesu sądowego. Dzisiaj coraz większa liczba osób decyduje się na rozwiązanie wszelkich spraw majątkowych w kancelarii notarialnej. Istotne przy tym jest jednak przede wszystkim porozumienie i klarowne określenie, jaka część dóbr, czy zebranych środków finansowych przypadka dla danej strony. Akt notarialny ma bowiem taką samą moc prawną, co orzeczenie sądowe.

Dlaczego warto dokonać podziału majątku wspólnego u notariusza?

Podział majątku wspólnego u notariusza to przede wszystkim sposób na skrócenie całej procedury, która w przypadku angażowania wymiaru sprawiedliwości może być znacznie dłuższa, a także droższa. Koszty procesowe, są bowiem znacznie wyższe, niż opłaty notarialne. Dużą zaletą jest również elastyczność i swoboda w rozdziale majątku, oczywiście przy założeniu, iż strony dochodzą do konsensusu. W przypadku podziału majątku w sądzie, nie zawsze wyrok jest satysfakcjonujący dla obu stron. Liczyć się bowiem należy z tym, iż sędzia wyda orzeczenie, niezgodne z naszymi prognozami. Opcja notarialna, jest zatem prostsza oraz bezstresowa. Wielokrotnie pozwala również uniknąć eskalacji konfliktu między byłymi małżonkami.

Warto wiedzieć! Podział majątku u notariusza jest możliwy również w trakcie trwania małżeństwa i separacji. Takimi sprawami zajmuje się między innymi kancelaria notarialna Magdaleny Tandek-Cieśluk

Jak wygląda podział majątku u notariusza?

Podział majątku u notariusza wygląda różnorodnie. Wszystko zależy od tego, czy do sprawy zaangażowani są również pełnomocnicy prawni oby stron. Mowa o radcach prawnych oraz adwokatach, którzy reprezentują interesy swoich klientów. To oni wielokrotnie pomagają przygotować wykaz majątku do podziału, wraz z roszczeniami stron. Na drodze negocjacji lub mediacji, odbywa się zatem ostateczne porozumienie, którego zwieńczeniem jest podpisywana umowa u notariusza w formie aktu notarialnego. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach małżonkowie sami ustalają wszystkie kwestie między sobą, a notariusz dokładnie objaśnia wszystkie wątpliwości. Wielokrotnie bowiem podpisywana umowa dotyczy również spraw dziedziczenia, własności nieruchomości, alimentów, czy też wspólnych działalności gospodarczych.

Koszty podziału majątku u notariusza

Koszty podziału majątku u notariusza zawsze określane są umownie, ale nie mogą być wyższe od kwot ustalonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku aktów notarialnych podziału majątku, taksa ta uzależniona jest wartością dzielonego majątku. W przypadku mienia wartego powyżej 60000 zł do jednego miliona, koszt wynosi 1010 złotych + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60000 zł. Dla porównania koszty sądowe wynoszą podobną kwotę, jednak bez uwzględnienia wynagrodzenia biegłego rzeczoznawcy majątkowego, kosztów mediacji, oraz ewentualnych apelacji od orzeczenia sądu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz