Materiał Partnera

Podstawowe zasady serwisowania aut ciężarowych

Podstawowe zasady serwisowania aut ciężarowych

Po polskich drogach licznie przemieszczają się auta ciężarowe. Nie wszystkie pojazdy tego typu nadają się jednak na dłuższe trasy. Podobnie jak samochody osobowe, także ciężarówki powinny być poddawane regularnym przeglądom. W innym przypadku może dochodzić do awarii, które mogą negatywnie odbić się na bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu. Co warto wiedzieć o serwisie aut ciężarowych?

Usługi serwisowe aut ciężarowych

Do najczęściej oferowanych usług serwisowych samochodów ciężarowych można zaliczyć między innymi:

 • diagnostykę komputerową,
 • kompleksowe naprawy zawieszenia,
 • naprawy powypadkowe,
 • serwis ogumienia,
 • serwis klimatyzacji,
 • wymianę płynów i olejów.

Dobre serwisy samochodowe, takie jak ATSerwis, specjalizują się ponadto w remontach i naprawach silników, skrzyń biegów, systemów hamulcowych oraz układów wydechowych. W takich miejscach możesz ponadto liczyć na profesjonalną diagnostykę układów ABS, EBS, ECAS, EDC. Fachowcy są również w stanie na miejscu wymienić najważniejsze elementy mechaniczne pojazdu, takie jak sprzęgło, drążki, klocki hamulcowe, resory, chłodnice czy tarcze.

Najczęstsze awarie samochodów ciężarowych – co się psuje?

Do najczęściej występujących awarii samochodów ciężarowych można zaliczyć:

 • niewłaściwe działanie alternatora,
 • zepsuty rozrusznik,
 • uszkodzone zawieszenie,
 • uszkodzenie silnika,
 • rozładowanie się akumulatora.

Sporych problemów może przysparzać wadliwy układ elektryczny. Dlaczego jest to tak bardzo problematyczne? Obecnie elektryka jest nieodłącznie powiązana z innymi systemami mechanicznymi danego pojazdu. Takie sprzężenie sprawia, że ciężarówka może odmówić współpracy nawet wtedy, gdy teoretycznie mogłaby jechać w dalszą trasę. Jednak migające kontrolki informujące o stanie pojazdu, nawet jeśli pokazują mylną wartość, stanowią jednocześnie blokadę bezpieczeństwa. Kierowca takiego pojazdu niejednokrotnie jest więc zmuszony do oddania go do serwisu.

Inną, często występującą usterką jest stałe lub tymczasowe uszkodzenie opon. Może się jednak zdarzyć, że ogumienie samo w sobie jest w złym stanie, a to pociąga za sobą różne konsekwencje. Również w takich przypadkach serwis ciężarówki okaże się nieodzowny.

O czym trzeba pamiętać?

Jeśli jesteś kierowcą samochodu ciężarowego lub zarządzasz flotą takich pojazdów, musisz pamiętać o ich regularnym serwisowaniu. Zły stan techniczny pojazdu negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa nie tylko samego kierowcy, ale też wszystkich uczestników ruchu. Oddanie auta ciężarowego do serwisu świadczy o odpowiedzialnym podejściu – i to także w sytuacji, gdy usterka teoretycznie nie jest poważna.

Zmagasz się z trwałą lub tymczasową usterką? Niezwłocznie zgłoś się do zaufanego serwisu aut ciężarowych. Na miejscu otrzymasz fachową pomoc i doradztwo. Wizyta
w renomowanym serwisie to jedyna szansa na kompleksowe, efektywne i szybkie rozwiązanie danego problemu z pojazdem tego typu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz