Materiał Partnera

Podstawowe zasady projektowania kuchni

Podstawowe zasady projektowania kuchni

Meble kuchenne na wymiar to z pewnością wielka wygoda i funkcjonalność. Z drugiej jednak strony dosyć często można spotkać się z opinią, że kuchnia na zamówienie to projekt dla bardzo cierpliwych osób. Samo wykonanie płyt meblowych oraz wybór sprzętu AGD nie jest największym problemem. To planowanie rozmieszczenia wszystkich elementów potrafi zabrać mnóstwo czasu i energii. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiecie się jakie są podstawowe zasady projektowania kuchni.

Projekt szafek

Projektując szafki kuchenne należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Oczywiście podstawą jest dokładne wymierzenie przestrzeni w kuchni. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować wymiary poszczególnych szafek. Głębokość szafek raczej nie powinna przekraczać 55 cm. Muszą być one wystarczająco pojemne, a jednocześnie wyciąganie z nich różnych rzeczy nie może stanowić dla nas wielkiego wyzwania. Oprócz głębokości musimy także przemyśleć projekt systemów przesuwnych, dzięki którym bez trudu wydobędziemy z szafki blachy do ciast czy dawno nieużywane garnki.

Bardzo ważnym elementem projektu jest także wybór surowca, z którego zostaną wykonane płyty meblowe. Do najczęściej wykorzystywanych należą laminat, płyta MDF, która może być oklejona folią PVC lub lakierowana, fornir oraz drewno. Wachlarz rozwiązań jest zatem ogromny i w dużej mierze uzależniony od naszego budżetu.

Złota zasada projektowania

Skoro mamy już wybrany materiał oraz sprzęt AGD, to teraz trzeba to wszystko rozsądnie ustawić. W zgodnej opinii projektantów podczas meblowania kuchni powinna obowiązywać zasada trójkąta. Trójkąt symbolizuje ustawienie trzech najważniejszych elementów kuchni, a więc lodówki, płyty kuchennej oraz zlewozmywaka. Sprzęty te mają znaleźć się na przeciwległych wierzchołkach trójkąta. Pozostałe meble kuchenne układamy w oparciu o szkielet „złotego trójkąta”. Dzięki temu uzyskujemy optymalną ergonomię w kuchni. Bez zbędnych ruchów jesteśmy w stanie przygotowywać potrawy mając dostęp do najważniejszych sprzętów oraz akcesoriów kuchennych. Zgodnie z zaleceniami projektantów z firmy Vika-Meble średnia odległość między lodówką a zlewem powinna wynosić 1,2-2,0 metra. Podobną odległość należy zachować między zlewozmywakiem, a kuchenką. Odległość od lodówki do kuchenki może być nieco większa i wynosić 1,5-2,5 metra.

Strefy w kuchni

Kuchnia powinna być podzielona na strefy. Pierwszą z nich ma być strefa zaopatrzenia w jedzenie, w której znajdują się szafki, półki oraz lodówka. Do strefy zmywania zaliczymy oczywiście zlewozmywak oraz przestrzeń po obu jego stronach, zmywarkę i kosz na śmieci. Strefa przygotowania posiłków obejmuje zasięgiem stół, miejsce na naczynia i sztućce oraz miejsca do siedzenia. Ostatnia strefa, w której znajduje się kuchenka i płyta grzewcza, to przestrzeń gotowania i pieczenia.

Projektując meble kuchenne na wymiar i tworząc własny projekt kuchni mamy wielką swobodę działania. Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad. Warto pamiętać, że kuchnia powinna być nie tylko piękna i efektowna, ale przede wszystkim funkcjonalna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz