Materiał Partnera

Podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu

Podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu

Prace ogrodowe to nie tylko obowiązek. Dla wielu osób jest to sposób na spędzenie wolnego czasu, relaks i kontakt z naturą. Pasjonaci ogrodnictwa mogą poświęcać całe godziny na pielęgnowaniu swoich upraw warzywnych oraz kwiatów. Trzeba jednak pamiętać o paru podstawowych zasadach, dzięki którym ogród zawsze będzie prezentował się wspaniale. Jakie prace ogrodowe są najważniejsze?

Podlewanie oraz nawożenie

Warzywa, krzewy owocowe i rośliny potrzebują wody do tego, aby żyć i rosnąć. Jednak każdy ich gatunek wymaga innej częstotliwości podlewania. Dlatego ogrodnik musi dowiedzieć się, czy dana uprawa lubi być podlewana obficie, czy zbyt duża wilgoć jest dla niej niewskazana. Jednak w obu przypadkach najlepiej sprawdza się podlewanie roślin wieczorem lub rano.

Gleba, w której rosną kwiaty czy warzywa, nie zawsze jest bogata w odpowiednią ilość składników mineralnych i odżywczych. Bez nich nie można liczyć na to, że kwiaty będą rosły w zadowalającym tempie, a plony z upraw będą dostatecznie duże. Dlatego też należy stosować nawozy ogrodnicze. Tak jak i w przypadku podlewania, tak i pod tym względem trzeba wybrać właściwy rodzaj nawozu do gatunku roślin. Można wybrać nawóz mineralny, który jest produktem sztucznym, lub organiczny, który powstaje na bazie kompostu albo obornika.

Przycinanie, pielenie oraz przesadzanie

Aby wykonywać te czynności pielęgnacyjne, należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodnicze. Trzeba dysponować sekatorami, łopatkami, motykami oraz mniejszymi i większymi grabiami.

Drzewa oraz krzewy muszą być regularnie przycinane. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych, starych czy chorych gałęzi, które ograniczają dostęp do światła zdrowym pędom. Dzięki temu można liczyć na bogate plony w przyszłości.

Trzeba także dbać o to, aby na rabatach kwiatowych i warzywnych grządkach nie zadomowiły się chwasty. Są one odpowiedzialne za zabieranie roślinom substancji odżywczych znajdujących w ziemi. Dlatego też trzeba na bieżąco pielić glebę, na której uprawiane są warzywa i kwiaty.

Niektóre rośliny wymagają także tego, aby przesadzać je co pewien okres czasu – wpływa to bardzo pozytywnie na ich rozwój. Natomiast inne gatunki potrzebują ściółkowania. Wykorzystuje się do tego korę drzew. Dzięki temu rośliny mają zapewnioną optymalną temperaturę i wilgotność do wzrostu” – mówi ekspert z Centrum Ogrodniczego Lawenda.

Wygląd ogrodu

Ogród to miejsce, w którym warto spędzać czas. W związku z tym powinien być miejscem zadbanym i ciekawie urządzonym. Trawnik musi regularnie podlewany, a także grabiony. Liście nie mogą zalegać na ścieżkach i przy wejściu. Dobrą inwestycją są też eleganckie meble ogrodowe oraz dekoracje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz