Materiał Partnera

Podstawowe zasady montażu instalacji elektrycznej

Podstawowe zasady montażu instalacji elektrycznej

Żaden dom czy budynek użyteczności publicznej nie może funkcjonować bez instalacji elektrycznej. Pojawianie się nowych rozwiązań nieustannie wpływa na obowiązujące zasady planowania oraz montażu instalacji. W poniższym artykule przedstawimy budowę nowoczesnej i funkcjonalnej instalacji elektrycznej. Dowiecie się również jak zapewnić jej należyte bezpieczeństwo, które ma kluczową rolę dla komfortu użytkowania.

Planowanie obwodów

Każda instalacja elektryczna musi być podzielona na obwody. Według obowiązujących standardów urządzenia o mocy powyżej 1,5 kW powinny posiadać odrębne obwody. Możemy do nich zaliczyć kuchenkę, pralkę, piekarnik oraz zmywarkę. Każdy obwód musi być wyposażony w osobne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Pozostałe zabezpieczenia można projektować wspólnie dla kilku obwodów. Skąd takie rozwiązanie? Chodzi o zabezpieczenie działania urządzeń w przypadku awarii jednego z nich. Dzięki temu uszkodzona lodówka nie spowoduje wyłączenia prądu w całym domu.

Ile gniazdek?

Planowanie liczby gniazd w poszczególnych pomieszczeniach wcale nie jest zadaniem prostym. Trzeba bowiem przewidzieć nie tylko aktualne, ale także przyszłe zapotrzebowanie. Liczba urządzeń zasilanych prądem stale wzrasta. Dlatego należy zapewnić dostęp do sieci również dla nich.

W przypadku kuchni liczba podwójnych gniazd powinna wynosić 5-6 sztuk. Jeśli chodzi o sypialnię, to 3-4 sztuki powinny być wystarczające. W łazience standardem są 4 podwójne gniazda. Warto także pamiętać o podłączeniach na zewnątrz budynku. Powinny być one jednak odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Szalenie ważną kwestią jest również prawidłowe opisanie poszczególnych obwodów oraz ich zabezpieczeń na rozdzielnicy. To pozwoli szybko i skutecznie zdiagnozować potencjalne źródło awarii. Projektując instalację elektryczną nie można zapomnieć o szeregu zabezpieczeń takich jak wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

„W wielu domach oraz instytucjach montuje się również specjalne agregaty prądotwórcze oraz zasilacze awaryjne. Zapewniają one dostęp prądu w przypadku niespodziewanej awarii sieci.” – podkreśla Wiesław Kożybski, właściciel firmy zajmującej się planowaniem i budową instalacji elektrycznej w domach prywatnych oraz obiektach firmowych. Zabezpieczenia tego typu powinny być dobierane przez fachowca, który dostosuje je do specyfikacji urządzeń pracujących w sieci.

Projektowanie oraz wdrożenie instalacji elektrycznej jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym. Dlatego warto skorzystać w tym przypadku z pomocy wykwalifikowanej firmy. Dzięki temu zyskamy pewność, że sieć będzie niezawodna oraz bezpieczna dla wszystkich użytkowników.
Opracowanie:
Szczecin, Niemierzyńska 17A
tel. 510 243 170
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz