Artykuł sponsorowany

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracach rozbiórkowych

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracach rozbiórkowych

Choć do przepisów BHP należy stosować się w różnych rodzajach prac, to jest to szczególnie niezbędne przy tych zadaniach, które są uznawane za bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia wykonujących je osób. Jakie kroki i procedury muszą być podejmowane podczas ich realizowania, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ludzi i otoczenia? Dowiedz się z nami. 

Ryzyko podczas prac wyburzeniowych

Wyburzenia budynków mogą wiązać się z zagrożeniami takimi jak upadki z wysokości, uszkodzenia ciała w tym głowy i kończyn w wyniku spadania elementów, a także uszkodzeniami błon śluzowych dróg oddechowych i oczu w rezultacie kontaktu ze szkodliwymi pyłami. Dla zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia, firmy rozbiórkowe muszą stosować się do wielu zasad, które stanowione są przez przepisy BHP.

Jakich zasad musi przestrzegać firma rozbiórkowa i jej pracownicy?

O ryzyku podczas przeprowadzania tego typu prac doskonale wie Dominik Szostak, prowadzący przedsiębiorstwo Emil Trans z pow. gdańskiego, zajmujące się wyburzeniami obiektów budowlanych i pracami takimi jak usługi koparko-ładowarką, wykopy pod fundamenty i transport kruszyw budowlanych. Przyznaje on, że niezbędna do zachowania bezpieczeństwa jest dokładna znajomość prawa stanowiącego, jakich zasad trzeba przestrzegać. Pierwszym krokiem jest czytelne odgrodzenie terenu wykonywania prac, odłączenie sieci gazowej, wodnej i energetycznej, a także bezwzględne stosowanie się do zasad związanych z przeprowadzaniem rozbiórek w trakcie, gdy pozwalają na to warunki pogodowe. Dotyczy to m.in. prędkości wiatru, która nie może przekraczać 10 m/s. Bardzo ważne jest ponadto zadbanie o odzież ochronną dla pracowników, którą powinien zapewnić pracodawca. Obejmuje to konieczność stosowania ubrań, rękawic i butów z wytrzymałego materiału, chroniącego przez urazami mechanicznymi, a także kasków ochronnych zabezpieczających np. przed kawałkami spadającego gruzu. Dla ochrony śluzówek stosuje się też maski i okulary przeciwdziałające dostawaniu się do organizmu szkodliwych pyłów.

Pracami wyburzeniowymi mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane w tym zakresie przedsiębiorstwa posiadające nie tylko niezbędny do tego celu sprzęt, ale także znające i przestrzegające zasad BHP. Te ostatnie mają za zadanie zagwarantować, że prace rozbiórkowe zostaną wykonane w sposób bezpieczny dla wykonującej je załogi, a także dla osób postronnych, mogących znajdować się w pobliżu ich przeprowadzania.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz