Materiał Partnera

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne aut – o czym należy pamiętać, będąc właścicielem samochodu?

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne aut – o czym należy pamiętać, będąc właścicielem samochodu?

Zakup samochodu jest przełomową chwilą u większości młodych osób. I choć technologia stworzyła innowacyjne i zrobotyzowane auta, nie zawsze kontrolki będą sygnalizować powstałe usterki. Bywa, że pojazd daje znać o problemie dopiero wtedy, kiedy ten ma już znaczny wpływ na jego stan techniczny. By służył nam latami, należy regularnie robić przeglądy, uzupełniać płyny, a także zabezpieczać lakier.

Olej silnikowy

Sprawdzanie stanu oleju jest jednym z najbardziej wałkowanych elementów technicznych, podczas robienia kursu prawa jazdy. Nie bez powodu. Poziom oleju kontrolujemy co najmniej raz na miesiąc i przed każdą planowaną, dłuższą trasą. Jeśli wymaga uzupełnienia, należy pamiętać, aby zawsze był to produkt polecany przez producenta silnika. Całość oleju wraz z filtrem zwykle wymianie się co 10-30 tysięcy kilometrów, w zależności od zaleceń.

Płyn hamulcowy

Kolejnym ważnym płynem w samochodzie jest hamulcowy. Wymienia się go regularnie – co dwa lata. Jeśli zawiera zbyt dużo wody, może powodować niszczenie układu hamulcowego, co jest niebezpieczne dla kierowcy oraz pasażerów. Zużyty płyn ma szary kolor, dlatego bardzo łatwo można go rozpoznać. Jego wymiana nie jest droga, zwykle wynosi około kilkadziesiąt złotych, dlatego nie warto oszczędzać.

Płyn chłodniczy

W przypadku płynu chłodniczego nie ma określonego okresu wymiany. Zwykle zależy to od indywidualnych potrzeb auta, ale dobrze jest wymieniać go raz na trzy lata. Jeśli decydujemy się zrobić to samodzielnie, najlepiej jest wybrać płyn gotowy do użycia, gdyż koncentraty można nieprawidłowo rozcieńczyć. Nigdy nie rozcieńczamy płynu chłodniczego ze zwykłą wodą! Powinna być destylowana, a proporcje rozwodnienia są uwzględnione na opakowaniu koncentratu.

Płyn wspomagania kierownicy

Nie trzeba go całkowicie wymieniać, zwykle wystarczy regularne dolewanie. Należy pamiętać, że jeśli nie mamy doświadczenia w wymianie płynów, najlepiej jest wybrać się do profesjonalnego serwisu, który specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie, np. Marek Diesel Serwis.

Zabezpieczenie lakieru

Prócz wymiany płynów ważne jest również zadbanie o karoserię. Samochód powinien być myty przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień i dokładnie osuszony. W okresie jesienno-zimowym, dobrze jest garażować pojazdy – zwłaszcza zaraz po myciu. Raz na około dwa miesiące warto użyć wosków, które chronią lakier przed szkodliwym działaniem środowiska i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz