Artykuł sponsorowany

Podstawowe wyposażenie strażaka

Podstawowe wyposażenie strażaka

Praca strażaka wiąże się z dużym ryzykiem. Jej warunki często stanowią zagrożenie. Strażak byłby bezradny wobec siły ognia, gdyby nie jego strój i wyposażenie. Chronią one strażaków podczas akcji i umożliwiają opanowanie sytuacji. Co powinno wchodzić w skład podstawowego wyposażenia strażaka, aby mógł on nieść pomoc bez narażania swojego zdrowia i życia?

Indywidualna ochrona osobista strażaka

Podstawowa zasada mówi, że strażak może podjąć akcję tylko wtedy, kiedy nie są zagrożone jego życie i zdrowie. Aby zminimalizować to ryzyko, wyposaża się strażaków w środki indywidualnej ochrony osobistej. Celem jest ograniczenie wpływu ognia, żaru, dymu i innych szkodliwych czynników na osobę próbującą opanować ogień czy miejsce wypadku drogowego. O to, co każdy strażak na sobie mieć powinien, zapytaliśmy eksperta – przedstawiciela firmy Sprzęt-Poż:

Strażak powinien być chroniony od stóp do głów. Dlatego do środków indywidualnej ochrony osobistej zaliczają się: specjalne wysokie buty, ubranie bojowe złożone ze spodni i kurtki, kombinezony specjalistyczne dostosowane do potrzeb konkretnej akcji (np. odporne na chemikalia, gazoszczelne, chroniące przed szerszeniami, wysoce żaroodporne czy przeznaczone do pracy w wodzie), rękawice, kominiarki, a wreszcie hełmy – koniecznie z ochroną oczu.

Ubrania i akcesoria strażackie są przystosowane do pracy z ogniem pod każdym względem. Składają się z wielu warstw. Są wykonane z trudno zapalnych materiałów. Doskonale izolują przed wysoką temperaturą, aby nie doszło do poparzeń. Wykazują się też wysoką szczelnością, aby szkodliwe czynniki płynne, gazy i pyły nie przedostawały się przez warstwę ochronną.

Narzędzia pracy strażaka

Strój jest konieczny, aby strażak mógł przystąpić do akcji, ale sama ochrona to za mało. Konieczne jest wyposażenie, które umożliwi gaszenie ognia, wyciąganie ofiar wypadków zakleszczonych w samochodach czy usuwanie pozostałości zdarzenia drogowego z jezdni. Są to więc: różnego rodzaju narzędzia ręczne (łopaty, topory, młoty, łomy, przecinaki), chemikalia do gaszenia pożarów i usuwania szkodliwych substancji (środki pianotwórcze, sorbenty, odtłuszczacze), armatura pożarnicza umożliwiająca doprowadzanie wody z wozu lub hydrantu (węże, końcówki, zawory, zwijacze).

Do przydatnych sprzętów zaliczają się także drabiny, dzięki którym strażacy mogą dotrzeć do miejsca akcji na wysokich kondygnacjach. W rozeznaniu się w sytuacji pomaga specjalistyczna aparatura: kamery termowizyjne, czujniki gazów, detektory prądu. Wszystko przebiega przy łączności między członkami załogi strażackiej, dlatego w skład wyposażenia wchodzą także krótkofalówki i konieczne do ich użycia akcesoria audio.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz