Materiał Partnera

Podstawowe systemy zabezpieczenia domu

Podstawowe systemy zabezpieczenia domu

Dom nie musi być obwarowany skomplikowanymi systemami, by był bezpieczny. Wystarczy prosty, ale sprawny system alarmowy oraz dzwonek z domofonem, by ochronić nas przed niepożądanym wtargnięciem. Jednak aby nasz system działał, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które inaczej mogą sprawić nam później niemały kłopot. Zobaczmy, o czym musimy pamiętać.

Instalacja

Pierwszą kwestią jest to, kto wykonuje montaż instalacji. Alarm powinien być zakładany przez doświadczonego elektroinstalatora. Usługi takie prowadzi Waldemar Machnowski.

Pamiętajmy, że alarm przewodowy musi być zakładany najpóźniej podczas wykańczania domu – zaraz po położeniu instalacji elektrycznych. Przewody, którymi przesyłany jest sygnał alarmowy montowane, są bowiem pod tynkiem. Urządzenia, takie jak czujki, zakładane są po zamontowaniu drzwi i okien.

Istotna jest odległość między poszczególnymi czujnikami oraz przewodami innych instalacji – powinny znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 40 cm. Same czujniki powinny pracować na różnych częstotliwościach. Zapobiega to zakłóceniom, które czynią instalacje alarmowe bezużytecznymi.

Podobnie brak baterii w czujniku oraz brak źródła zasilania – bez nich system nie może funkcjonować, przez co jego obecność w domu traci sens. Zadbajmy, but regularnie wymieniać baterie. Za źródło awaryjnego zasilania posłużyć może nam akumulator. Musimy pamiętać jednak, by rozładowanego akumulatora nie podłączać do centrali, ale początkowo ładować ładowarką.

Dobrym pomysłem będzie podłączenie drugiego sygnalizatora dźwiękowego. Pierwszy sygnał alarmuje domowników o próbie wejścia do domu. Drugi natomiast powiadamia sąsiadów oraz przechodniów – ta funkcja będzie niezwykle przydatna podczas naszej nieobecności.

Użytkowanie

Na sprawność systemu alarmowego w dużym stopniu wpływa sposób jego eksploatacji. Tak jak konieczne jest wykonywanie przeglądów okresowych instalacji, tak i instalacja alarmowa musi być regularnie sprawdzana. To, czy alarm działa poprawnie, powinno być sprawdzane raz w tygodniu – nie zaniedbujmy tego. Obecność niesprawnej instalacji alarmowej to jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy urządzenia funkcjonują poprawnie, należy niezwłocznie oddać je do serwisu, gdzie przeprowadzona zostanie profesjonalna diagnostyka. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie dokonywać żadnych napraw ani zmian w ustawieniach urządzeń instalacji.

Dodatkowe zabezpieczenie

Dobrym pomysłem, już powszechnie stosowanym w budownictwie jednorodzinnym, jest montaż domofonu. Na swój sposób stanowi on zabezpieczenie – pozwala dowiedzieć się, kto dzwoni do drzwi bez wychodzenia na zewnątrz i w razie potrzeby otworzyć lub zablokować dostęp do domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz