Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje pokryć dachowych

Podstawowe rodzaje pokryć dachowych

Osoby budujące lub remontujące dom sporo czasu i uwagi poświęcają na wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. To rzeczywiście jeden z ważniejszych elementów wykończenia inwestycji. Ma wpływ na komfort mieszkania, estetykę nieruchomości, a także stanowi zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych. Poznaj podstawowe rodzaje pokryć dachowych.

Blachy oraz dachówki to dwa najpopularniejsze rodzaje pokryć, które można spotkać na polskich dachach. Różnica między nimi jest znaczna, ponieważ dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale także cen i funkcjonalności.

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycia dachowe różnią się przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane i sposobem montażu. Główny podział obejmuje:

  • dachówki — solidne i odporne na wpływ czynników atmosferycznych pokrycie dachowe, które wymaga większego nakładu finansowego i solidnej konstrukcji,
  • gonty bitumiczne, papy termozgrzewalne — elastyczne i uniwersalne pokrycia dachowe, które cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości i mogą być montowane na dachach płaskich lub nachylonych,
  • blachy dachówkopodobne — lżejsza i tańsza alternatywa dla dachówek, która odznacza się szybkim montażem oraz wysoką estetyką.
  • blachy trapezowe — doskonałe do pokrywania dachów, a także ścian oraz innych elementów konstrukcji (garaży, wiat),
  • z tworzyw sztucznych — solidne i wytrzymałe pokrycia dachowe, które ze względów estetycznych są wybierane raczej do dachów płaskich.

Co wybrać?

Wybór konkretnego pokrycia dachowego nie jest łatwą decyzją, a powinien być uzależniony nie tylko od kwestii estetycznych czy finansowych. Ze względu na pewne czynniki mogą istnieć ograniczenia w wyborze blachy czy dachówki. I tak na dachach o dużym stopniu nachylenia najlepiej sprawdzi się dachówka ceramiczna lub betonowa, a tam, gdzie jest dużo skosów czy jaskółek, lepiej zrezygnować z dużych połaci blachy na rzecz elastycznego gontu.

Wpływ na komfort życia domowników ma również tłumienie hałasów, dlatego izolacja akustyczna to kolejny ważny aspekt. Dlatego warto zdecydować się np. na dachówki, które specjaliści z firmy Veldach polecają zwłaszcza w przypadku budynków z poddaszem użytkowym.  Tworząc dach takich nieruchomości, trzeba też zatroszczyć się o szczelność pokrycia, jaką zapewni np. blacha płaska układana na rąbek stojący.

Jeśli masz nadal wątpliwości, co wybrać, skonsultuj się z ekspertami. Przeanalizują Twój projekt i zasugerują najkorzystniejsze rozwiązanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz