Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje kruszyw budowlanych i ich zastosowanie

Podstawowe rodzaje kruszyw budowlanych i ich zastosowanie

Kruszywa to naturalne elementy używane do produkcji materiałów chodnikowych, takich jak beton i asfalt. Wśród najczęściej wykorzystywanych kruszyw budowlanych znajdują się: tłuczeń betonowy, piasek oraz żwir.

Kruszony beton – zastosowania

Kruszony beton to beton, który został poddany recyklingowi i przystosowany do użycia jako kruszywo. Pozyskiwany z terenów rozbiórkowych, a następnie czyszczony i przetwarzany w celu ponownego wykorzystania, jest bardzo ekologicznym materiałem budowlanym. Beton kruszony najlepiej nadaje się do wypełnienia wykopów, zasypek, wypełnień nadziemnych i jako ziarnista warstwa nośna dla głębszych obszarów.

Istnieje kilka różnych rodzajów kruszonego betonu, z czego najpopularniejszy jest kruszony beton typu 1 zawierający cząsteczki o średnicy 50 mm i stosowany jako podłoże pod drogi.

Piasek – właściwości i zastosowanie

Piasek jest tworzony w sposób naturalny przez wodę, wiatr, grawitację i ruchy tektoniczne. Jako kruszywo budowlane znajduje zastosowanie przy produkcji cegieł, kształtowaniu krajobrazu, tworzeniu komponentów betonowych oraz filtracji wody.

Piasek można podzielić na kilka kategorii według rozmiaru. Ostry piasek o średnicy 0-4 mm używany jest głównie do układania kostki brukowej i płyt, piasek budowlany wykorzystuje się przy układaniu cegieł, bloczków i płyt chodnikowych, przemyty ostry piasek z recyklingu – do układania kostki brukowej i płyt, piasek betonowy stanowi kluczowy składnik cementu, miękki płukany piasek – do wykonywania cegieł i bloków, zaś piasek najwyższej jakości – do piaskownic dla dzieci.

Żwir – zastosowanie

Żwir, składający się z luźno zebranych kamieni i fragmentów skał, to materiał występujący naturalnie w korytach rzek, strumieniach i innych formacjach geologicznych, chociaż może być także wytworzony przez człowieka poprzez skruszenie dużych skał.  Żwir, oferowany przez Ptu ANNA Kopalnia, Kruszywa Marek Tarasiuk, najlepiej nadaje się do ścieżek ogrodowych, podjazdów i systemów drenażowych. Jest to również powszechne kruszywo używane do produkcji betonu i asfaltu.

Skały żelazowo-krzemowe

Skały żelazowo-krzemowe to najgrubszy dostępny rodzaj kruszywa, który może konkurować z kruszywami pochodzenia naturalnego pod kątem właściwości fizycznych i chemicznych. Badania naukowe wskazują, że skład tego sztucznego kamienia jest niezmienny nawet po wielu latach użytkowania i odporny na obciążenia środowiskowe.  Wysoka cena sprawia, że nie jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz