Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje konstrukcji budowlanych

Podstawowe rodzaje konstrukcji budowlanych

Zanim zostaną rozpoczęte prace na placu budowy, specjaliści opracowują projekt wielobranżowy budynku. Jednym z elementów tego projektu jest dokumentacja konstrukcyjna. Projektanci muszą przemyśleć konstrukcję obiektu, począwszy od fundamentów, aż do więźby dachowej.  Jaką konstrukcję mogą mieć budynki? Czym się charakteryzują poszczególne jej typy?

Czym jest konstrukcja budowlana?

Mimo że po zakończeniu prac na budowie, budynek prezentuje się jako jednolita bryła, to składa się na niego wiele powiązanych ze sobą elementów. Projektanci, tworząc koncepcję takiej konstrukcji, muszą uwzględnić mechanikę budowli, która ma powstać, ale także jej przyszłą funkcjonalność i oczekiwania zleceniodawcy.

Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków należą: fundamenty, stropy, ściany nośne, słupy, belki, schody, więźba dachowa. Elementami drugorzędnymi są ściany działowe, kominy, pokrycie dachowe, posadzki. Podczas prac nad projektem uwzględnia się także rozmieszczenie i montaż niezbędnych instalacji, czyli między innymi kanalizacyjnej, wodnej, elektrycznej i gazowej. Fachowcy muszą uwzględnić, do czego przeznaczony ma zostać projektowany budynek i w związku z tym zastosować najlepsze rozwiązania.

W biurach projektowych powstają szczegółowe plany budynków. Zadaniem specjalistów jest dopracowanie wszystkich detali, tak aby konstrukcja była wytrzymała, spójna oraz funkcjonalna. Kierują się oni także estetyką oraz wymaganiami samego zleceniodawcy, który oczekuje solidnego, ekonomicznego i jak najbardziej dostosowanego do jego potrzeb rozwiązania” – mówi ekspert z firmy Projektowanie – Bogdan Adamczyk.

Konstrukcje budowlane – rodzaje

Wśród konstrukcji budowlanych można wyróżnić:

  • Konstrukcje murowane – to bardzo popularny typ konstrukcji ze względu na trwałość, żywotność oraz dobrą izolacyjność cieplną. Na bazie takiej konstrukcji powstają domy mieszkalne, budynki jednorodzinne, a niekiedy budynki użyteczności publicznej.
  • Konstrukcje żelbetowe – wykonywane z betonu zbrojonego stalą konstrukcyjną, która znajduje się wewnątrz betonu. Konstrukcje żelbetowe dzieli się na monolityczne i prefabrykowane. W ten sposób buduje się biurowce, budynki mieszkaniowe, handlowe, oraz obiekty przemysłowe.
  • Konstrukcje stalowe – najczęściej dotyczą hal magazynowych i produkcyjnych, budynków wysokościowych, obiektów sportowych, masztów itp. Duża wytrzymałość stali umożliwia uzyskiwanie znacznych rozpiętości i wysokości projektowanych obiektów.
  • Konstrukcje drewniane – drewno ma zastosowanie głównie do budowy domów jednorodzinnych i obiektów halowych, jest surowcem przyjaznym człowiekowi i gwarantuje optymalny klimat w budynku. Jeżeli jest poprawnie zaimpregnowane oraz przygotowane, to konstrukcja taka będzie również trwała. Dzięki wprowadzeniu do użytku drewna klejonego obecnie można budować obiekty halowe o dużej rozpiętości, a także wielokondygnacyjne budynki mieszkalne.

Oprócz tego konstrukcje budowlane można podzielić ze względu na ich układ. W ten sposób wyróżnia się konstrukcje szkieletowe, płytowo-słupowe, ramowe oraz mieszane, w których  układ nośny bazuje także na ścianach.

Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz