Materiał Partnera

Podstawowe porady na wolno działający laptop

Podstawowe porady na wolno działający laptop
Problem wolnych komputerów istnieje tak długo, jak istnieją same komputery.  Kupując laptopa, bierzemy go z myślą, że będzie pracował szybko i sprawnie – w końcu to nowy towar. Mijają jednak miesiące i z niesamowicie szybkiej maszyny robi się powolny, ociężały sprzęt. W większości przypadków rozwiązania są bardzo proste. W niektórych jednak sprzęt będzie się nadawał jedynie do wymiany. 

Co sprawia, że komputer wolno się uruchamia?

Pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to ilość zapełnionego miejsca na dysku twardym. Im więcej plików mamy na nim zapisanych, tym więcej komputer musi „przerobić” podczas włączania. To samo dotyczy się również aplikacji startowych – czyli tych, które uruchamiają się wraz z systemem. Jest to zwykle domyślna opcja podczas instalacji danych programów, ale najprościej wyłączyć je ręcznie – w ustawieniach aplikacji lub odinstalowując już nam niepotrzebne. Kolejnym powodem może być zużyty dysk twardy. Tak samo, jak każdej elektroniki, ich wydajność spada wraz z użyciem. Warto po dłuższym czasie korzystania rozważyć kupno nowego dysku, aby zmniejszyć możliwość całkowitej utraty danych.

Dlaczego laptop działa wolno?

Podstawowym powodem jest ten sam, co w poprzednim przypadku – mała ilość miejsca na dysku. Usuwając niepotrzebne pliki i aplikacje, możemy znacząco przyśpieszyć działanie komputera. Warto się jednak zastanowić, czy nie mamy zbyt dużej ilości programów uruchomionych w tle. Im jest ich więcej, tym bardziej obciążony jest każdy z podzespołów. Innym powodem może być sam system.  Podczas pracy system instaluje masę aktualizacji, które stopniowo zapychają dysk twardy i powodują powolne działanie naszej maszyny. Tutaj rozwiązaniem może być zresetowanie systemu do ustawień początkowych. Zwykle w przypadku maszyn starszych niż 10 lat, warto zastanowić się jednak nad kupnem nowszego modelu.

Jak rozwiązać ten problem?

Oczywiście najprościej będzie sformatować dysk i zainstalować nowy system. Zazwyczaj w takich wypadkach wszystkie problemy znikają – o ile nie są to problemy sprzętowe. Sami możemy sobie nie dać rady, więc warto w takim wypadku udać się do sprawdzonego serwisu komputerów – takiego, jak firma Dexon – którzy profesjonalnie zadbają o to, aby nasz komputer dostał drugie życie. Wykonają również kopię zapasową danych, więc nie musimy się martwić, że nasze pliki znikną na zawsze.
Opracowanie:
Lubliniec, pl. Mańki 3
tel. 886 042 042
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz