Materiał Partnera

Podstawowe metody obróbki tworzyw sztucznych

Podstawowe metody obróbki tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne powstałe na bazie naturalnych lub sztucznych polimerów oraz substancji modyfikujących na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Pod różnymi postaciami otaczają nas ze wszystkich stron – zarówno w domu, jak i w pracy. To niezwykle liczna grupa tworzyw o szerokim zastosowaniu, szczególnie w przemyśle i budownictwie. Ich zalety to między innymi łatwość obróbki.

Zalety tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne swoim zakresem obejmują rozmaite materiały, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Znajdziemy tu zarówno twarde PVC, którego przeznaczeniem jest między innymi budowa okien, jak i elastyczny poliuretan stosowany w branży budowniczej czy elektrotechnicznej. Parametry poszczególnych materiałów zależą od ich składu, pewne właściwości tworzyw sztucznych są jednak wspólne dla wszystkich – są to przede wszystkim mała gęstość oraz odporność na korozję czy czynniki atmosferyczne. Ponadto tworzywa sztuczne są łatwe w obróbce – pozwalają się formować w dowolne kształty i rozmiary. Przy użyciu odpowiedniej technologii możliwe jest tworzenie wyrobów 2D oraz 3D, co zakładom przemysłowym oferuje firma Tech-Art w Toruniu. Dzięki zachowaniu odpowiednich metod obróbki i użyciu substancji bezpiecznych dla zdrowia, tworzywa sztuczne w wielu przypadkach dopuszczane są do kontaktu z żywnością. Niemal wszystkie funkcjonujące na rynku branże wykorzystują produkty powstałe z tworzyw sztucznych. Na ogromnym stopniu ma to miejsce na gruncie między innymi przemysłu spożywczego, meblarskiego, maszynowego, mleczarskiego, drzewnego, okrętowego czy farmaceutycznego. Wyroby z tworzyw sztucznych obejmują:

  • uszczelki;
  • podkładki z gumy;
  • pasy klinowe;
  • węże gumowe;
  • tkaniny na membrany;
  • plastry silikonowe.

To jednak tylko niektóre z produktów obróbki tworzyw sztucznych.

Obróbka tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mogą być przetwarzane przy użyciu różnych metod. Dostępne są w postaci gotowych wyrobów – w standardowych rozmiarach lub, do specjalistycznych celów, na indywidualne zamówienie według projektu. Producenci mogą oferować konkretne materiały w formie płyt, wałków oraz tulei gotowych do dalszej obróbki. Jakie działania wchodzą w jej zakres?

Odpowiedni kształt tworzywa sztuczne uzyskują między innymi poprzez odlewnictwo – nadawany jest on poprzez odlewanie do wcześniej przygotowanej formy, najczęściej piaskowej lub ciśnieniowej. Inną metodą jest wytłaczanie, w ramach którego materiał w postaci granulatu podawany jest do ogrzewanego cylindra, gdzie następuje uplastycznienie, a następnie podanie do przygotowanej formy. Uplastycznione tworzywo może też być do formy wtryskiwane podciśnieniowo. Formowanie płyt natomiast odbywa się poprzez prasowanie materiału. Pasy tworzywa o regulowanej grubości uzyskuje się w procesie walcowania i kalandrowania.

Opracowanie:
Toruń, Bolesława Chrobrego 94
tel. 56 664 44 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz