Materiał Partnera

Podstawowe maszyny rolnicze – które sprzęty są niezbędne w gospodarstwie?

Podstawowe maszyny rolnicze – które sprzęty są niezbędne w gospodarstwie?

Na rynku istnieje szeroki wybór sprzętów, które na co dzień znacznie ułatwiają pracę rolników. Zwiększają efektywność oraz znacząco skracają czas pracy. Istnieje kilka podstawowych maszyn, bez których żadne gospodarstwo rolne nie mogłoby funkcjonować. Co to za maszyny oraz jakie jest ich zastosowanie – tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Ciągniki rolnicze

Ciągniki rolnicze, często nazywane traktorami, są podstawą każdego gospodarstwa rolnego. Są niezbędne do wykonywania różnego rodzaju prac na roli, w lesie oraz ogrodzie. Wykorzystuje się je do ciągnięcia przyczep oraz innych sprzętów rolniczych. Za prototyp ciągnika uważa się pojazd amerykańskiego producenta Johna Froehlicha z 1892 roku. W Polsce pierwszy traktor wyprodukowano dopiero w 1922 roku w fabryce Ursus.

Niezawodny sprzęt rolniczy, zarówno nowy, jak i używany, warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy, takiego jak firma ULENBERG w Główczycach w woj. pomorskim.

Kombajny rolnicze

Kombajny to bardzo ważny sprzęt, niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym, który służy do zbierania plonów z roślin uprawnych. Wyróżnia się kilka typów kombajnów: zbożowe, ziemniaczane, do buraków itp. Za najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany uznaje się kombajn zbożowy, który kosi, młóci i transportuje zboże, m.in. jęczmień, pszenicę, żyto czy owies. Jest również niezbędny podczas zbiorów kukurydzy, rzepaku, łubinu czy słonecznika. Równie popularne są kombajny do zbierania ziemniaków, które nie tylko wykopują ziemniaki, ale też oczyszczają je z bulw, a następnie gromadzą w zbiorniku i umożliwiają sprawny transport.

Pługi

Po zebraniu plonów konieczne jest zaoranie pola. Do tego niezbędne są pługi, które również zaliczają się do podstawowych narzędzi rolniczych. Istnieje kilka rodzajów pługów, dlatego przed zakupem tego typu urządzenia musimy szczegółowo określić, jakiego typu prace będziemy wykonywać z jego pomocą. Wyróżniamy m.in. pługi lemieszowe, talerzowe, zawieszane, przyczepiane, leśne, łąkowe, podorywkowe, śnieżne czy krecie.

Opryskiwacze

Opryskiwacze znacząco ułatwiają prace związane z ochroną chemiczną upraw oraz nawożeniem roślin. Wyróżnia się opryskiwacze ręczne oraz samojezdne czy zaczepiane. Wykorzystuje się je nie tylko w pracach polowych, ale także w sadownictwie i ogrodnictwie.

Sieczkarnie

Sieczkarnie to urządzenia, które są niezbędne do wykonywania takich prac, jak cięcie słomy, kukurydzy, trawy czy roślin pastewnych. Składają się z koryta, podajnika, noży siekających, napędu oraz koła zamachowego. Występują jako urządzenia samojezdne, polowe, napędzane korbą lub silnikiem elektrycznym.

Opracowanie:
Główczyce, Szosa Słupska 1
tel. 59 841 23 98
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz