Materiał Partnera

Podstawowe informacje o elektrycznym systemie grzewczym

Podstawowe informacje o elektrycznym systemie grzewczym

Instalacja grzewcza w domu może być zasilana na kilka sposobów. Powszechnie spotkać możemy kotły grzewcze – na węgiel, drewno, pellet. Dużą popularnością cieszą się również instalacje gazowe. Elektryczny system grzewczy nadal pozostaje nieco w tyle, ale coraz częściej sięgają po niego zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne. W artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Podstawowym atutem tego systemu grzewczego jest wygoda. Sama instalacja systemu w domu pozwala uprościć pracę i obniżyć koszty. Wyeliminowana zostaje konieczność budowy dodatkowego przyłącza – na przykład gazowego, ponieważ zarówno ogrzewanie, jak i instalacja elektryczna tworzą w tym przypadku jedną całość. Komfort zapewnia też bezobsługowy charakter elektrycznego systemu grzewczego – działa on bez naszego udziału, nie wymaga składowania paliwa czy też przeznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię. Brak konieczności gromadzenia materiału opałowego łączy się z kolejną zaletą tej instalacji, jaką są równomiernie rozłożone koszty eksploatacji. W tym zakresie możemy liczyć też na specjalną taryfę grzewczą, z której od 2018 roku mogą korzystać gospodarstwa domowe, w których używane są elektryczne systemy grzewcze.

Mamy też wiele możliwości w zakresie urządzeń grzewczych wykorzystywanych w instalacji grzewczej. Hurtownia elektrotechniczna, taka jak Mirex Hurtownia Artykułów Elektrycznych, to dobre miejsce, by znaleźć odpowiedni sprzęt. W elektrycznym systemie grzewczym zastosowanie znajdą:

  • grzejniki konwekcyjne;
  • promienniki sufitowe;
  • folie grzewcze;
  • systemy antyoblodzeniowe.

Energia elektryczna może być skutecznie wykorzystana w ogrzewaniu podłogowym. Za jej pomocą możemy również ogrzewać wodę użytkową. Cały system zaś może być sterowany pokojowym regulatorem elektronicznym.

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne, choć wygodne i podobne pod względem kosztów do innych rozwiązań w zakresie instalacji grzewczych, nadal nie jest wykorzystywane na tak szeroką skalę, jak na przykład gaz. Główną wadą tej techniki jest mniejsza sprawność cieplna. Z tego względu ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które sprawdzi się w domach niewielkich, ale nowoczesnych i energooszczędnych. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii takimi jak ogniwa fotowoltaiczne czy panele słoneczne. Decydując się na wybór tego systemu grzewczego, musimy zadbać również o to, aby wszystkie inne elementy budynku uniemożliwiały uciekanie ciepła na zewnątrz. Elektryczny system grzewczy można jednak wykorzystać skutecznie też w większych budynkach – jako wspomaganie centralnego ogrzewania lub do podgrzewania wody użytkowej. Przykładowo elektryczne ogrzewanie podłogowe możemy zastosować tylko w łazience, a w pozostałych pomieszczeniach poprowadzić gazową instalację grzewczą.

Opracowanie:
Skarżysko-Kamienna, Armii Krajowej 3
tel. 41 252 22 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz