Artykuł sponsorowany

Podstawowe informacje o domach energooszczędnych

Podstawowe informacje o domach energooszczędnych

Czym tak naprawdę jest dom energooszczędny? Jak odróżnić go od pozostałych? Jakie oszczędności można osiągnąć, decydując się na budowę tego typu konstrukcji? Czy na dom energooszczędny można otrzymać dotację? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym tekście. Zdecydowanie warto je poznać, niezależnie od tego, czy planujemy w najbliższym czasie nową inwestycję budowlaną.

Czym jest dom energooszczędny?

Chociaż każdy z nas słyszał pojęcie „dom energooszczędny”, w praktyce nie istnieje żadna oficjalna definicja tego typu budynku – przynajmniej jeśli chodzi o polskie prawo budowlane. Aby dobrze zrozumieć o czym mowa powinniśmy zatem zerknąć na standardy europejskie. Określają one budynek jako energooszczędny tylko wtedy, gdy jego współczynnik EUco wynosi maksymalnie siedemdziesiąt kilowatogodzin na metr sześcienny w skali roku. Wyróżniane są także domy niskoenergetyczne – w ich przypadku współczynnik EUco może wynosić maksymalnie czterdzieści pięć. Wartości te niewiele mówią większości z nas, więc aby lepiej zobrazować istotę domów energooszczędnych warto porównać je z typowymi domami stawianymi współcześnie w Polsce. Jeżeli dochowamy wszystkich przepisów w trakcie budowy, to typowy dom zużywa od 120 do 150 kilowatogodzin na metr sześcienny w skali roku. To ogromna różnica – dom energooszczędny pochłania nawet dwukrotnie mniej energii! Osiągnięcie tak dobrych parametrów jest niemożliwe bez ogromnego doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Jedną z firm oferujących konstruowanie domów energooszczędnych jest SGW Konstrukcje. Oferowane przez nią obiekty oparte są na lekkich stalowych szkieletach, a ich budowa przebiega bardzo szybko. Istnieje wiele innych zalet tego typu konstrukcji – budowę możemy zacząć choćby zimą i nie ma z tym najmniejszego problemu.

Dotacja na dom energooszczędny?

W zależności od tego, jaki współczynnik EUco zakłada projekt naszego budynku, uzyskać możemy od trzydziestu to pięćdziesięciu tysięcy brutto dotacji. Jest zatem o co walczyć – poza dotacją możemy liczyć także na korzystne warunki kredytowania oraz, oczywiście, znacznie niższe rachunki związane ze zużyciem energii. Szczególną ulgę odczujemy zwłaszcza zimą, gdy nasze rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze, niż gdybyśmy postawili na klasyczną konstrukcję domu. Nie ma wątpliwości, że energooszczędne rozwiązania to przyszłość budownictwa. Chociaż Polacy z roku na rok są coraz bogatsi, ich majątek nie wynika tylko z korzystnej koniunktury, ale także coraz lepszej świadomości związanej z oszczędzaniem. Ograniczenie comiesięcznych rachunków poprzez budowę domu energooszczędnego to natomiast idealny sposób, aby w naszej kieszeni zostawało co miesiąc nawet kilkaset złotych więcej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz