Artykuł sponsorowany

Podstawowe informacje dotyczące geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Podstawowe informacje dotyczące geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza przeprowadzana jest po zakończeniu procesu budowy. Pozwala uzyskać aktualne informacje o przestrzennej lokalizacji budynków i komponentów zagospodarowania działki, na przykład parkingi. Prezentowane działanie obejmuje także inwentaryzację obiektów liniowych, takich jak przyłącza wodociągowe. Wykonany przez geodetę pomiar dostarcza danych pozwalających wnieść zmiany na mapę zasadniczą. 

Jakie uprawnienia potrzebne są do wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza może być przeprowadzona przez geodetę, który dysponuje uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie kartografii i geodezji z zakresu pierwszego. Może zatem realizować pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne. Dotyczy to także specjalistów, którzy mogą dokonywać geodezyjnej obsługi inwestycji.



Jakie wyróżnia się rodzaje pomiarów powykonawczych?

Wymienia się pomiar powykonawczy bieżący i końcowy. Pierwszy dotyczy budynków, które podczas budowy należy zasypać. Obiekty te określane są inaczej mianem zanikających. Są to przede wszystkim elementy liniowe, takie jak wodociągi, sieć gazowa, elektroenergetyczna, czy kanalizacyjna. Struktury te przed zasypaniem w ramach obsługi geodezyjnej muszą być zainwentaryzowane, czyli pomierzone i uwzględnione na mapie – informuje specjalista reprezentujący firmę Kompas, która świadczy profesjonalne usługi geodezyjne. Pomiar końcowy obejmuje nowe obiekty budowlane po zakończeniu ich budowy i ukształtowania pionowe powierzchni terenu zmienionego w czasie prac budowniczych

Jakie wyróżnia się etapy pracy geodety dotyczące inwentaryzacji powykonawczej?

Czynności wchodzące w skład pracy inwentaryzacyjnych to między innymi zgłoszenie pracy geodezyjnej, uzyskanie odpowiedzi, czy pobranie materiałów z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Koniecznie trzeba zweryfikować położenie obiektów w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Przeprowadza się również wywiad terenowy i wykonuje mapę z tego działania. Inne czynności obejmują dokonanie pomiaru aktualizacyjnego, opracowanie wyników, sporządzenie operatu i przekazanie dokumentu do ODGiK w celu kontroli oraz odbioru faktury za udostępnione materiały. W skład działań wchodzi również skartowanie zmian na matrycę mapy zasadniczej i odbiór egzemplarzy mapy inwentaryzacji powykonawczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz