Materiał Partnera

Podstawowe informacje dotyczące automatyki przemysłowej

Podstawowe informacje dotyczące automatyki przemysłowej

Maszyny pracujące na liniach montażowych przedsiębiorstwa są niezbędne do prawidłowego wykonania zadań. Co więcej, urządzenia wyposażone są w rozwiązania technologiczne, które przekazują informacje o różnych nieprawidłowościach, usterkach czy odrzutach. Dzięki temu proces produkcji przebiega bardzo sprawnie, co korzystnie wpływa na wyniki finansowe osiągane przez firmę.

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Automatyka to dziedzina, której zadanie polega na sterowaniu procesami bez uczestnictwa rąk ludzkich. Natomiast automatyka przemysłowa to rozwiązanie przyczyniające się do automatyzacji procesów wytwarzania. Współcześnie jest niezbędna, gdyż organizacje dążą do produkcji dużej ilości wyrobów w krótkim czasie. Ponadto, poszukują tanich sposobów na realizację tego działania. Wynik taki można osiągnąć przez zaangażowanie urządzeń, robotów i innych maszyn. Komponenty te muszą ze sobą współpracować i tworzyć złożony system dla osiągnięcia wspólnego rezultatu.

Jakie elementy zalicza się do systemów automatyki?

Do systemów automatyki zalicza się między innymi maszyny do transportu, montażu, magazynowania i całą linię montażową. Wymienia się także kamery oraz czujniki, które sprawują pieczę nad stanem innego sprzętu. To sprawia, że użytkownik może wykazać się bardzo szybką reakcją na wykryte uszkodzenie czy usterkę – informuje specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo DKM Polska Kamila Szawicz-Woźniak. Systemy automatyki uwzględniają również maszyny pozwalające na sterowanie innymi komponentami, czyli monitor, klawiatura, myszka, a ponadto interfejs sprzętu sterującego. Co więcej, w ich skład wchodzą także zawory czy też pompy.

Kontrola procesów produkcyjnych

Kontrola procesów produkcyjnych odbywa się za pośrednictwem oprogramowania, które dostarcza różnych danych. Na ich podstawie można rozliczać pracowników, optymalizować procesy produkcyjne czy też reagować na różne problemy i uszkodzenia. Takie oprogramowanie określane jest mianem SCADA. W automatyce przemysłowej zastosowanie ma także rozwiązanie DCS. Pod tym pojęciem ukrywa się komponent, który steruje działaniem. Zapewnia również interfejs graficzny z procesem przemysłowym. Występuje tutaj jedna baza danych dla obu wskazanych struktur.

Opracowanie:
Strzelin, św. Jana 9 lok. 13
tel. 697 887 950
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz