Artykuł sponsorowany

Podstawowe elementy automatyki domowej

Podstawowe elementy automatyki domowej
Inteligentny dom to idea, która z każdym rokiem przestaje być jedynie futurystyczną wizją, a staje się rzeczywistością. Już teraz znajdziemy na rynku liczne rozwiązania, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność domu, poprawić jego bezpieczeństwo i bilans energetyczny, zdjąć z nas ciężar wykonywania rutynowych czynności – słowem sprawiają, że dom staje się wygodniejszy w użytku. Jakie to elementy?

Czujniki

Do tej kategorii produktów zaliczamy zarówno czujniki ruchu oraz gazów, jak również urządzenia przeznaczone do wykrywania temperatury. Pierwsza grupa to produkty przeznaczone przede wszystkim do poprawiania bezpieczeństwa w domu. Czujniki ruchu to „oczy” systemu alarmowego, pozwalające wykryć ruch na objętej monitoringiem posesji. Tego typu urządzenia dzielimy na kilka pomniejszych kategorii, w zależności od metody ich działania – między innymi czujniki podczerwieni lub ultradźwiękowej. Czujniki mogą być również wykorzystywane do automatycznego uruchamiania światła, kiedy w obszarze ich działania pojawi się osoba. Czujniki gazów istotny element bezpieczeństwa w domach ogrzewanych węglem lub korzystających z instalacji gazowej – są one w stanie wykryć obecność bezwonnych i bezbarwnych, ale śmiertelnie niebezpiecznych gazów, takich jak czad, czyli tlenek węgla. Czujniki temperatury to z kolei rozwiązanie pozwalające w optymalny sposób sterować pracą urządzeń grzewczych. Detektory tego rodzaju połączone są z mikroprocesorami sterującymi pracą kotła – na podstawie odczytów z nich pochodzących, mikroprocesor jest w stanie dopasować wydajność urządzenia do warunków panujących w domu.

Programatory

Czyli urządzenia służące do automatycznego włączania i wyłączania podłączonych do sieci elektrycznej urządzeń. Jak to działa?

Programator jest formą przejściówki między urządzeniem a siecią elektryczną – wyjaśnia przedstawiciel firmy Skonieczni ElektrotechnikaPo podłączeniu do niego danego odbiornika możemy ustalić, w jakich godzinach programator uruchomi dostęp do energii elektrycznej. W ten sposób możemy zaplanować działanie takich urządzeń jak wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, ogrzewanie czy sprzęty AGD.

Zdalne sterowanie

Niezbędnym elementem wyposażenia inteligentnego domu są urządzenia sterowane zdalnie – i nie chodzi tutaj wyłącznie o sprzęt RTV, lecz instalacje odpowiedzialne między innymi za regulowanie mocy światła w pomieszczeniach, położeniem zasłoń i żaluzji. Produkty wchodzące w skład takich instalacji to między innymi sterowniki, nadajniki, piloty oraz zdalnie sterowane gniazda elektryczne (wykorzystywane do podłączania trudno dostępnych urządzeń, np. klimatyzacji czy lamp podsufitowych).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz