Materiał Partnera

Podstawowe elementy asortymentu pożarniczego – węże ssawne i tłoczne

Podstawowe elementy asortymentu pożarniczego – węże ssawne i tłoczne
Wykorzystywany przy gaszeniu pożarów sprzęt musi gwarantować pełną sprawność nierzadko w ekstremalnych warunkach. Z tego względu konieczne jest postawienie na asortyment pożarniczy pochodzący od sprawdzonego producenta. Podstawowymi elementami tego typu wyposażenia są węże strażackie oraz motopompy. Warto wiedzieć, czym konkretnie powinny charakteryzować się te pierwsze.

Węże ssawne i tłoczne

Pobieranie wody bezpośrednio ze zbiornika i jej wykorzystanie jako środka gaśniczego wymaga zastosowania odpowiedniego węża. Model ssawny poradzi sobie z tym zadaniem i z tego właśnie względu stanowi jeden z podstawowych elementów asortymentu pożarniczego. Węża ssawnego używa się do wspomnianego już pobierania wody przez pompę – dopiero w dalszym etapie jest ona tłoczona i można za jej pomocą gasić pożar. Konieczne jest zastosowanie węża o odpowiedniej średnicy – powinna być ona dopasowana do typu urządzenia, z jakim będzie współpracować, np. motopompy.

Oprócz węży ssawnych w asortymencie pożarniczym powinien znaleźć się również wąż tłoczny. Tego typu wyroby doskonale sprawdzają się przy gaszeniu pożarów – poszczególne modele można m.in. podłączyć do hydrantu i w ten sposób czerpać wodę. Węże tłoczne hydrantowe to jeden z wielu elementów rozbudowanej oferty firmy, którą prowadzi Bogdan Gil. Jest on w stanie zaoferować klientom szereg elementów asortymentu pożarniczego, do których zaliczają się również węże tłoczne do motopomp i autopomp. W jaki dokładnie sposób działają tego typu węże i czym się wyróżniają?

Węże tłoczne do motopomp i autopomp

Tłoczenie środka gaśniczego przez specjalny wąż umożliwia wykorzystanie go w pożarnictwie do skutecznego stłumienia ognia. W przypadku węży tłocznych do motopomp i autopomp problematyczny jest odrzut oraz opór. Warto postawić na węże tego typu, które pod tym względem oferują doskonałe parametry ze względu na zastosowanie specjalnego wypełnienia. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, w tym m.in. PVC czy TPU, a nierzadko również gumy.

To jedna z istotnych cech węży tłocznych do motopomp, podobnie jak ich długość. W ofercie sprawdzonych producentów takich węży można znaleźć modele dostępne w odcinkach nawet do 2000 metrów. Osiągnięcie tych parametrów możliwe jest jednak wyłącznie dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu, którym dysponują najlepsze firmy zajmujące się wykonywaniem węży tłocznych. Dostępne są one również w wariancie minimalizującym spadek ciśnienia na końcu linii gaśniczej. Gwarantują też znaczne przyspieszenie przepływu wybranego środka gaśniczego, co jest niezwykle istotne przy większości akcji strażackich. Warto postawić na węże ssawne i tłoczne pochodzące od sprawnego producenta – przy wyborze tych drugich dobrze jest postawić na model dopasowany do konkretnego typu eksploatacji.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 821 79 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz