Artykuł sponsorowany

Podstawowa klasyfikacja złomu miedzi

Podstawowa klasyfikacja złomu miedzi

Złom miedzi zyskujemy po remoncie, w trakcie prac renowacyjnych, przy przebudowach, a także utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zależności od jego jakości możemy go odsprzedać, nierzadko z dużym zyskiem. Warto wiedzieć, które rodzaje są najbardziej cenione oraz jak je rozpoznać. Podstawowym kryterium jest tutaj oczywiście zawartość miedzi w złomie – im większa, tym lepiej. Odwrotnie jest z zanieczyszczeniami, których powinniśmy unikać.

Dlaczego warto sprzedawać miedź?

Sprzedaż złomu miedzi jest jedną z najbardziej dochodowych form zarobku w punktach skupu. Ten czerwonobrązowy i miękki metal charakteryzuje się bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym, a także cieplnym. Nie ulega korozji w powietrzu, a jedynie – za sprawą dwutlenku węgla – pokrywa się znaną wszystkim, zielonkawą patyną. Jej powstawanie jest zjawiskiem korzystnym, bo tworzy ona powłokę ochronną dla miedzi. Metal ten wykorzystywany jest powszechnie do produkcji przewodów elektronicznych oraz w elektronice ogółem. Spotkać go można także w budownictwie, gdzie używany jest między innymi w formie pokryć dachowych. Czasem występuje jako barwnik, a także katalizator. Dodaje się ją tak do stopów aluminium, jak i złota czy srebra. Ogromne zapotrzebowanie oraz użyteczność miedzi uczyniły ją materiałem strategicznym. Jeśli chcemy ją odsprzedawać – np. w firmie Kolmet – warto zorientować się w jej klasyfikacji.

Klasyfikacja złomu miedzi

  • 1.01 – złom o zawartości miedzi min. 99,9%. Najbardziej ceniona jest tzw. milibera, czyli świecący złom kawałkowy, niepokryty patyną. Oprócz milibery w kategorii tej mamy także miedź kawałkową czystą, przy której dopuszcza się śladowe ilości zanieczyszczeń niemetalicznych.
  • 1.02 – tzw. „dwójka” (w przypadku złomu kawałkowego). Zawiera minimum 99% miedzi. W skład tej kategorii wchodzą także wióry oraz tzw. pobiał, czyli miedź kawałkowa z zawartością lakierów, emalii, pokryć metalicznych czy izolacji – do 5%.
  • 1.03 – kategoria, w skład której wchodzi złom kawałkowy zwany potocznie „nawojem”, „lakierem” czy po prostu „trójką”. Jego zawartość miedzi wynosi minimum 97%. Podobnie zresztą jak wiórów zawartych w tej kategorii – te jednak mogą zawierać ślady zanieczyszczeń niemetalicznych lub żelaznych (do 2%).
  • 1.04 – kable (segregowane według rodzaju osłony), silniki (w stanie nierozmontowanym) oraz dostarczane luzem wiórowy „niesort” i kawałkowy „niesort” o zawartości miedzi minimum 20%.
  • 01.01 – złom miedzionośny czyli skrzepy, zgorzeliny, opiłki, pyły, żużle i szlamy. Zawiera śladowe ilości miedzi.
Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz