Podpowiedzi, jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Podpowiedzi, jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Masz dylemat, czy urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Lubisz praktyczne rozwiązania i nie chcesz tracić czasu na wielogodzinne sprzątanie? Masz problem z utrzymaniem porządku? Przeczytaj, czym charakteryzuje się nowoczesna kuchnia i dlaczego może to być rozwiązanie właśnie dla ciebie. Sprawdź, jak urządzić funkcjonalną kuchnię.

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Wiele względów przemawia na kuchnią nowoczesną. Modne wnętrza to wnętrza funkcjonalne i dopasowane do potrzeb, w których najważniejsza jest ergonomia. Wszystko w projekcie kuchni nowoczesnej jest przemyślane i nie ma tu miejsca na przypadkowe rozwiązania. Nowoczesne kuchnie są jednak nie tylko praktyczne. To zwykle przestronne wnętrza w neutralnych kolorach, które są uniwersalne i wydają się większe – szczególnie, jeśli wybierzemy nowoczesne jasne meble kuchenne. Kuchnie klasyczne, np. w stylu angielskim czy rustykalnym, mają niepowtarzalny klimat, jednak przez zdobione fronty są trudniejsze w utrzymaniu czystości, a w dodatku taki bogaty styl może przytłoczyć zbyt małe pomieszczenie.

Proste formy i minimalizm

Zdobione fronty i fikuśne szafki odchodzą do lamusa na rzecz prostych form. Nowoczesna zabudowa jest harmonijna i prosta, więc zajmuje mniej miejsca. Ascetyczne meble wtapiają się w przestrzeń, dlatego idealnie pasują w połączeniu kuchni z salonem. Nowoczesne rozwiązania typu wysuwane szafki czy koszyki pozwalają zyskać więcej przestrzeni na przechowywanie i gwarantują porządek. Fronty są pozbawione uchwytów, bo szafki wyposażone są w specjalny mechanizm otwierania, co jest praktyczne i ułatwia codzienne dbanie o czystość.

Dizajnerskie meble kuchenne mogą być zarówno gładkie, jak i na wysoki połysk, choć to drugie rozwiązanie jest praktyczne szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Fronty z połyskiem odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Najchętniej wybierane kolory to barwy neutralne – biele, szarości, które wyglądają schludnie, ale także eleganckie czernie. W nowoczesnych kuchniach proste formy często łączy się drewnem, które nadaje wnętrzu odrobiny ciepła i przełamuje surowy charakter.

nowoczesna kuchnia

Wygoda i ekologia

W kuchniach nowoczesnych stawia się przede wszystkim na wygodę. Wnętrza projektowane są indywidualnie zgodnie z potrzebami domowników. Wyposażenie kuchni dostosowuje się do potrzeb, stylu życia, sposobów odżywiania itd. Nie tylko blaty dopasowuje się do wzrostu domowników, ale również rozmieszczenie sprzętów, np. piekarnik montuje się na wysokości oczu. Poszczególne sprzęty są sprytnie ukryte i zabudowane, co wygląda schludnie i jest praktyczne. W nowoczesnych kuchniach nie zapomina się też o ekologii. W tym celu montuje się np. specjalne śmietniki podzielone na kilka komór, w których segreguje się odpady.

Przeczytaj, jak urządzić białą kuchnię.

Jakie firany do nowoczesnej kuchni?

W kuchniach nowoczesnych zwykle rezygnuje się z firanek, które nie są praktyczne. Zasłaniają dostęp do światła, w dodatku brudzą się i chłoną zapachy. Poza tym zbierają kurz, więc nie są najlepsze w domu, w którym mieszkają alergicy. Jeśli jednak zależy ci firankach, bo chcesz osłonić się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, postaw na delikatne, lekkie i jasne materiały, najlepiej pozbawione zdobień i wzorów. Nowoczesne firany do kuchni to takie, które nie zdominują wnętrza i które możesz łatwo i szybko uprać.

A może zamiast firanek pomyślisz o roletach? Ważny jest wybór materiału. Dobrym pomysłem mogą być rolety poliestrowe, które są łatwe w czyszczeniu. Sprawdzą się szczególnie od strony południowej, ponieważ uchronią kuchnię przed nagrzaniem. Alternatywą są rolety typu dzień-noc, które są estetyczne i pozwalają na dostęp do naturalnego światła. Jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj, jakie rolety wybrać do kuchni.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz