Artykuł sponsorowany

Podnośniki – lepiej kupić czy wynająć?

Podnośniki – lepiej kupić czy wynająć?

Podnośniki, w zależności od rodzaju, są bardzo przydatne zarówno w pracach, które prowadzone są w pomieszczeniach zamkniętych, jak i we wszelkiego rodzaju robotach na wysokości. Posiadanie takiej maszyny wiąże się z dużą wygodą i niezależnością, jednakże ceny podnośników nie należą do niskich, dlatego warto czasem rozważyć ich wynajem. Którą opcję lepiej wybrać? Oto wady i zalety obu rozwiązań.

Wszystko zależy od zapotrzebowania

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu nie jest jednoznaczne. Dużo zależy od częstotliwości używania podnośnika. Sporadyczne zapotrzebowanie na maszynę nie powinno generować wysokich kosztów, jakie pociąga za sobą kupno nowego podnośnika. W takim przypadku wystarczy go wynająć na określony czas, ponieważ wydatek pieniężny nie zwróci się, podczas gdy sprzęt będzie stał bezczynnie na placu przez większość czasu. Skorzystanie z oferty wynajmu znosi również odpowiedzialność za jego utrzymywanie i dbanie o regularne przeglądy techniczne.

O czym warto pamiętać przy zakupie?

Jeżeli jednak podnośnik jest potrzebny w firmie, która ma regularne zlecenia na prace wymagające użycia tego specjalistycznego sprzętu, warto rozważyć jego kupno. Należy je poprzedzić jednak dokładnym rozeznaniem się na rynku tego typu maszyn, a po wybraniu interesującego modelu – przetestowaniem przed ostatecznym zakupem.

Trzeba zwrócić uwagę zarówno na sprawność poszczególnych funkcji oraz intuicyjność systemu obsługi. Ponadto należy sprawdzić dokumenty podnośnika oraz zorientować się w cenach części zamiennych – zauważa specjalista z firmy PulsLift, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem podnośników oraz wózków widłowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu podnośnika?

W przypadku chęci wynajmu podnośnika istotniejszą sprawą niż sam model jest wybór odpowiedniej firmy, która zechce nam udostępnić potrzebną maszynę. Ważne jest doświadczenie pracowników, którzy powinni ewentualnie pomóc w wyborze odpowiedniego podnośnika, po uprzednim wyjaśnieniu specyfiki prac przez technologa budowy. Oczywiście sprzęt, jaki zamierzamy wypożyczyć, musi być gotowy do pracy w trudnych warunkach, dlatego powinien być to podnośnik, który sprosta wyzwaniom, jakie czekają na niego podczas pracy w dzisiejszym budownictwie. Ważna jest także kwestia dokumentów (atesty, dziennik konserwacji i protokół odbioru wystawiony przez Urząd Dozoru Technicznego) oraz regulaminu dotyczącego wynajmu i warunków użytkowania podnośnika, a także ubezpieczenia na pracę sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz