Artykuł sponsorowany

Podatek VAT w handlu towarami używanymi

Podatek VAT w handlu towarami używanymi

W Polsce, jak i na świecie, kwitnie handel przedmiotami używanymi. Coraz więcej osób zaczyna zajmować się tym profesjonalnie, ale często barierą w kontekście rentowności takiego przedsięwzięcia jest konieczność odprowadzania VAT. Ustawodawca przewidział jednak możliwość odprowadzania VAT-marżą, który znacząco zmniejsza podstawę kwoty do opodatkowania. Sprawdź, kto może skorzystać z tej możliwości i jakie są ograniczenia.

Faktura VAT- marża - komu przysługuje?

Handel używanymi przedmiotami ma to do siebie, że klienci oczekują relatywnie niższych cen. Niestety w przypadku profesjonalnego zajmowania się handlem, przedsiębiorca zobligowany jest do płacenia podatku od towarów i usług (VAT). Jak wskazują eksperci z Iva Doradztwo Podatkowe, można to jednak zoptymalizować poprzez przejście na rozliczanie się na podstawie faktury VAT-marża. Taka forma rozliczenia przysługuje firmom handlującym towarami używanymi, przedmiotami kolekcjonerskimi, dziełami sztuki, a także biurom podróży. Księgowa w takiej sytuacji nie musi rozliczać podatku na podstawie pełen kwoty, za którą dany towar się sprzedał, a jedynie od kwoty marży, którą jest różnica pomiędzy kwotą nabycia towaru a kwotą sprzedaży. Prowadzenie rejestru VAT nadal jest obowiązkowe, ale sam podatek zmniejsza się wielokrotnie. W przypadku niektórych towarów przejście na ten rodzaj opodatkowania umożliwia bardzo istotne zwiększenie rentowności.

Pomoc podatkowa – wady i zalety VAT-marża

Zatrudnienie biura rachunkowego w przypadku przejścia na tę formę rozliczenia jest jednak wskazane, gdyż przepisy przewidują kilka haczyków, które bezwzględnie należy uwzględnić, pod rygorem narażania się na konieczność dopłacenia podatku. Rozliczając się na podstawie VAT-marża przedsiębiorca nie może odliczyć podatku od wcześniej zakupionego towaru, co jest kluczowe dla ostatecznego rozliczenia i obliczenia należności wobec Urzędu Skarbowego. Analogiczna sytuacja dotyczy nabywcy takiego towaru. Nie może on wpisać do prowadzonego rejestru VAT kwoty z tytułu takiej faktury. Po części rekompensuje to możliwość wkalkulowania w koszty prowadzenia działalności pełnej kwoty zakupu. Umiejętnie korzystając z doradztwa podatkowego w tym zakresie, można zyskać nawet do 15%  wartości sprzedaży, co dla wielu firm handlujących towarami używanymi może oznaczać podwojenie swojej prowizji. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania w swojej firmie, należy jednak skonsultować to z księgową, gdyż wystawiania takich faktur nieco różni się od strony formalnej od faktur standardowych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz