Materiał Partnera

Podatek liniowy – jakie są wady i zalety takiej formy opodatkowania?

Podatek liniowy – jakie są wady i zalety takiej formy opodatkowania?

Każda osoba, która decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi wybrać dogodną dla siebie formę opodatkowania swojej firmy. Jedną z nich jest podatek liniowy, który cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem początkujących przedsiębiorców. Jego zastosowanie wiąże się z wieloma korzyściami, jednak nie dla wszystkich właścicieli firm będzie to opłacalne rozwiązanie. Kiedy warto zdecydować się na podatek liniowy? Zapytaliśmy specjalistów!

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy jest stałą formą opodatkowania. Jeżeli się na nią zdecydujemy, musimy liczyć się z tym, że dochód naszej firmy będzie opodatkowany stawką 19% niezależnie od uzyskiwanego przychodu. Podatek liniowy może być stosowany przez osobę, która samodzielnie prowadzi swoją działalność gospodarczą, jak i przez podatników, którzy są wspólnikami w spółkach niebędących osobą prawną. Jak informuje księgowa z Biura Rachunkowego w Legionowie- przedsiębiorcy, którzy decydują się na podatek liniowy zobowiązani są do ewidencjonowania swoich przychodów z firmy oraz kosztów ich uzyskania przy pomocy Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Kiedy podatek liniowy jest najbardziej opłacalny?

Wybór takiej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej najbardziej opłaci się przedsiębiorcom:

  • uzyskującym roczny dochód nie niższy niż 100 tysięcy złotych;
  • nie dokonujących rozliczenia dochodów z współmałżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem;
  • nie korzystającym z ulg na dzieci czy za Internet;
  • uzyskującym dochód z dodatkowego źródła, które jest rozliczane według skali podatkowej.

Z podatku liniowego nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy. Chodzi o usługi o identycznym charakterze co praca, którą podatnik wykonywał wcześniej w ramach obowiązków zawodowych.

Wady i zalety podatku liniowego

Każda forma opodatkowania niesie za sobą pewne korzyści i utrudnienia. Podatek liniowy to przede wszystkim łatwy sposób wyliczenia należnego podatku , gdyż nie trzeba pamiętać o skali podatkowej. Oferuje tez przedsiębiorcom możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu od całościowych dochodów. Dużą zaletą jest również stała stawka oprocentowania, co pozwala mieć kontrolę nad finansami firmy. Do największych wad podatku liniowego można zaliczyć:

  • brak możliwości łączenia dochodów uzyskanych z różnych źródeł;
  • brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem;
  • brak możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej podatek

Przy wyborze optymalnej dla nas formy opodatkowania, warto zasięgnąć rady doświadczonych księgowych. Specjaliści nie tylko podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze, ale też kompleksowo zajmą się prowadzeniem księgowości naszej działalności gospodarczej.

Opracowanie:
Legionowo, Jagiellońska 22D
tel. 502 086 915
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz