Artykuł sponsorowany

Pobyt w hospicjum – podstawowe informacje

Pobyt w hospicjum – podstawowe informacje

Czym jest hospicjum? Kto może z niego skorzystać? Ile to kosztuje? Jakie dokumenty trzeba przygotować przed przyjazdem do placówki? Na wszystkie te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Co to jest hospicjum?

Jest to placówka medyczna przeznaczona dla osób przewlekle chorych, które zakończyły już leczenie przyczynowe. Do hospicjów najczęściej przyjmuje się osoby, które znajdują się już w ostatniej fazie życia – są w stanie terminalnym lub nie ma już dla nich szans na wyleczenie.

Celem działania hospicjum jest zadbanie o pacjenta w ostatnim etapie życia, czyli uśmierzenie bólu, zapewnienie komfortu i wsparcia zarówno choremu, jak i jego bliskim. Zwykło się mówić, że hospicjum jest wieloaspektowym programem opieki nad umierającym. Celem działań personelu w hospicjum jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków i zabezpieczanie potrzeb pacjentów, zarówno tych fizycznych i emocjonalnych, jak i duchowych.

Hospicjom przyświeca zasada akceptacji zbliżającej się śmierci. Nie stosuje się tam terapii wydłużających życie za wszelką cenę ani nie przeprowadza akcji reanimacyjnych, ale zapewnia warunki do spokojnej i godnej śmierci, dbając o niwelowanie wszelkich uciążliwych objawów związanych z chorobą.

Kto może skorzystać z opieki w hospicjum?

Z opieki paliatywnej w hospicjum mogą skorzystać osoby cierpiące na schorzenia terminalne. Obecnie aż 90% pacjentów stanowią chorzy na nowotwory. O konieczności umieszczenia pacjenta w hospicjum decyduje lekarz, który ocenia liczbę występujących objawów oraz stopień zaawansowania choroby. Chory zawsze musi wyrazić zgodę na pobyt w hospicjum.

Ile to kosztuje?

Jeśli nie umieszczamy chorego w prywatnej placówce, a hospicjum, do którego trafia ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, pobyt będzie bezpłatny. Koszty leczenia i opieki są pokrywane ze środków NFZ oraz indywidualnych sponsorów i akcji charytatywnych.

Jakie dokumenty trzeba przygotować przed przyjazdem do placówki?

Aby uniknąć problemów, trzeba pamiętać, że przed przyjazdem do hospicjum należy dopełnić pewnych formalności i w momencie zgłoszenia do placówki, mieć ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim dokument, który potwierdzi, że leczenie przyczynowe dobiegło już końca. Oprócz tego konieczne jest posiadanie skierowania do hospicjum, które można uzyskać od lekarza prowadzącego lub lekarza pierwszego kontaktu. Na koniec trzeba przedstawić oświadczenie, w którym chory bądź osoba występująca prawnie w jego imieniu, wyraża zgodę na pobyt w placówce powiedział pracownik Zespołu Opieki Paliatywnej „PALIUM” w Myszkowie.
Oceń artykuł (9)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz