Materiał Partnera

Po czym poznać dobrą restaurację z kuchnią polską?

Po czym poznać dobrą restaurację z kuchnią polską?

Wiele restauracji reklamuje się przygotowywaniem kuchni polskiej, jednak w nielicznych można zjeść prawdziwe domowe obiady. Wbrew pozorom kuchnia polska nie jest prosta do wykonania, a każdy ma zakodowaną swoją wersję smaku przysłowiowego kotleta schabowego, który przygotowywała jego mama i babcia. Jak rozpoznać dobrą restaurację z rodzimą kuchnią, w której zjemy smaczny i pożywny obiad?

Smaki kuchni polskiej

Polska kuchnia jest bogata w świeże zioła, warzywa, kasze i smakowite mięsa. Ma kilka podstawowych elementów, które stanowią tajemne składniki wielu potraw, takie jak masło czy śmietana. Świetnie radzą sobie z nimi gospodynie domowe, jednak nie zawsze szefowie kuchni. Wynika to z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest oszczędzanie na świeżych produktach. Wiele z nich jest mrożonych, chociaż są dostępne w sklepach. Szczególnie w miesiącach letnich talerze z potrawami kuchni polskiej powinny nabrać kolorów warzyw i owoców uprawianych w kraju. Jeśli więc szukamy oferty restauracji z kuchnią polską, koniecznie sprawdźmy, czy gotuje się w niej ze świeżych produktów.

Drugim błędem popełnianym przez kucharzy próbujących swoich sił w przygotowywaniu kuchni polskiej, jest unikanie przypraw. Majeranek, cząber, rozmaryn, tymianek, lubczyk – te zioła znane są w Polsce od lat i to one nadają docelowy smak polskim daniom.

Patchworkowe menu

Przeglądając menu restauracji, zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Im więcej w nim dań z całego świata – np. pizza, schabowy i kebab - tym szybciej powinna zapalić się nam czerwona lampka. Wybierajmy więc takie miejsca, jak częstochowskie Bistro "Marilyn", którego menu skupione jest na daniach kuchni polskiej. Dzięki temu wiemy, że przygotowujący obiady domowe kucharz ma wiedzę, umiejętności i codzienną praktykę, która przekłada się na smak potraw.

Opinie w Internecie

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach opinie w Internecie są istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wyboru danej restauracji. Sprawdźmy więc, czy o danym miejscu krążą pozytywne czy negatywne opinie. Ważne aspekty to dowóz na czas czy informacje o temperaturze posiłków na wynos, komentarze na temat czystości lokalu i uprzejmości obsługi oraz o ewentualnych nieprzyjemnych sytuacjach, które spotkały klientów. Opinie dotyczące smaku są mniej istotne, ponieważ dopóki nie przekonamy się o nim sami, trudno zaufać cudzym ocenom.

Próba smaku

Są takie kluczowe potrawy kuchni polskiej, których dobre przygotowanie świadczy o umiejętności kucharza. Prawie każdy Polak potrafi po nich ocenić, czy ma do czynienia z dobrą polską restauracją. Pierwszym ze sprawdzianów jest de volaille. Jeśli zostanie przekrojony i wypłynie z niego masło, oznacza to, że kucharz zna się na rzeczy. Z kolei panierka kotleta schabowego powinna być cienka (tak, jak i samo mięso!) i chrupiąca, nie namoczona tłuszczem. Warto zwrócić uwagę na te dwa dania i samemu ocenić, z jaką restauracją ma się do czynienia.

Opracowanie:
Częstochowa, Sosnowa 17/19 lok. 19
tel. 787 682 257
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz