Materiał Partnera

Pneumatyka przemysłowa w warsztacie i na produkcji

Pneumatyka przemysłowa w warsztacie i na produkcji

Układy pneumatyczne operujące sprężonym powietrzem są bardzo popularne w warsztatach, przemyśle czy w lakiernictwie. Powietrze ma swoje niepowtarzalne właściwości, które w pewnych dziedzinach czynią je bardzo przydatnym nośnikiem energii. Podstawowa instalacja pneumatyczna składa się z kilku podstawowych elementów – przyjrzyjmy się jakich.

Do głównych zalet instalacji sprężonego powietrza należą szybkość działania elementów wykonawczych, ich przeciążalność mechaniczną, operowanie ogólnodostępnym nośnikiem – powietrzem, którego nawet przy nieszczelnościach zabraknąć nie może. Układ taki jest czysty, iskrobezpieczny, dający łatwo regulować swoje podstawowe parametry jak ciśnienie czy przepływ. Używane w tym systemie narzędzia są lekkie i szybkie, odporne na środowisko kurzowe. Do wad zaliczyć można mniejszą sprawność energetyczną niż urządzeń elektrycznych, upływy powietrza i powodowane tym straty, dużą hałaśliwość, niewygodne w użytkowaniu grube przewody powietrzne. Powietrze takie musi być filtrowane i oczyszczane. Dobrze, aby było czerpane z kubatury ogrzewanej.

Sprawnie działająca instalacja pneumatyczna to kompletna instalacja

Podstawowe elementy instalacji pneumatycznej to:

  • Sprężarka powietrza,

  • Zbiornik sprężonego powietrza,

  • System oczyszczania powietrza,

  • Układ redukcji ciśnienia,

  • Przewody transmisyjne,

  • System przyłączy.

Jakość instalacji wyznacza sprężarka i zbiornik sprzężonego powietrza

Sprężarka powietrza to podstawowe urządzenie przygotowujące sprężone powietrze. Gaz ten jest stosunkowo łatwo ściśliwy i powszechnie występujący. Układy sprężarkowe pracują w zakresach od 8 barów do 12, a nawet więcej. Im wyższe ciśnienie, tym większe przepływy, ale i straty energetyczne. Dobór odpowiedniego urządzenia sprężającego powietrze najlepiej powierzyć specjalistom. Firmy takie, jak Haas-Automatyka Andrzej Hawryłkiewicz indywidualnie do potrzeb klienta wykona nie tylko projekt instalacji sprężonego powietrza, ale również wybierze najlepszy na rynku osprzęt pneumatyczny w konkurencyjnych cenach.

Zbiornik sprężonego powietrza opowiada za cykliczne wyłączanie się kompresora i pracę na zapasie. W skrajnych przypadkach wykorzystania całej wydajności sprężarki, jego pojemność dodaje się do generowanego przepływu (aż do wyczerpania zapasu).

Aby zapewnić bezawaryjność instalacji sprężonego powietrza, trzeba pamiętać o okresowym przeglądzie czystości filtrów zasysających oraz kontroli stanu reduktora ciśnienia, które reguluje siłę sprężonego powietrza (ciśnienie z jakim wydalane jest na zewnątrz).

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Lipnicka 55
tel. 33 814 87 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz