Materiał Partnera

Płyty kartonowo - gipsowe - zabudowy i wykończenia w nowoczesnym stylu.

Płyty kartonowo - gipsowe - zabudowy i wykończenia w nowoczesnym stylu.

Ogromna różnorodność zastosowań oraz stosunkowa łatwość montażu i obróbki, sprawiła, że płyty kartonowo - gipsowe stały się jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przez osoby prowadzące prace remontowo - budowlane. Zanim jednak zaczniemy mocować je do ściany czy sufitu lub podejmiemy się tworzenia z nich wymyślnych konstrukcji, warto poznać ten materiał nieco bliżej.

Czym są płyty GK i jakie są ich rodzaje

Historia tego materiału ma swój początek w latach trzydziestych XX wieku, kiedy to w Ameryce, firma United States Gypsum wypuściła na rynek pierwsze płyty z gipsu wprasowanego pomiędzy arkusze mocnego papieru. Podobnie wyglądają współczesne produkty wykonane z gipsu i kartonu. Niemniej jednak obecnie zawierają one także dodatki wpływające na ich właściwości, które poprawiają odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy wysoką temperaturę. Dlatego też decydując się na wykończenia pomieszczeń płytami gipsowo – kartonowymi, należy dobrać ich odpowiedni typ do rodzaju prac i charakterystyki miejsca, w którym będą one montowane. Zasadniczo wyróżniamy cztery rodzaje tego typu materiałów:

  • standardowe „szare” płyty – stosowane w pomieszczeniach gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70%,
  • wodoodporne płyty GK (zielone) - mają rdzeń impregnowany środkiem hydrofobowym, co oznacza że wchłaniają one znacznie mniej wilgoci. Doskonale sprawdzą się w łazience lub kuchni,
  • płyty odporne na ogień (czerwone lub różowe) - które są wzmacniane włóknem szklanym, poprawiającym ich spójność przy działaniu wysokiej temperatury,
  • ognioodporne impregnowane – stanowiące połączenie płyty wodo- i ognioodpornej.

Dodatkowo na rynku dostępne są także płyty akustyczne, które posiadają fabrycznie wykonaną perforację i stosuje się je, aby zapewnić odpowiednie rozchodzenie się dźwięków oraz wygłuszenie hałasu.

Zastosowanie

Płyta kartonowo – gipsowa to materiał, który można stosować zarówno wewnątrz , jak i w przypadku doboru odpowiedniego rozwiązania, na zewnątrz. Niemniej jednak najczęściej stosuje się ją jako okładzinę ścienną i sufitową oraz materiał do budowy ścianek działowych lub obudów kominkowych. Zabudowy wykonane z płyt kartonowo - gipsowych mogą być dowolnie ukształtowane. Właściwości tego materiału pozwalają na wykonanie krzywizn, łuków lub „fal”. Doskonale sprawdzają się one także w przypadku potrzeby obniżenia sufitu, tworząc tzw. sufity podwieszane, które doskonale sprawdzą się w większości domów i mieszkań. Dodatkowo wykorzystywane są one jako osłona różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych budynku, takich belki, więźby lub słupy, a także rur i przewodów oraz kanałów wentylacyjnych. Płyta g-k może być stosowana zamiast tynku czy gładzi (to tzw. suchy tynk). Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy zechcemy wyrównać stare, krzywe ściany. Unikniemy w ten sposób kucia, bałaganu i nie będziemy musieli czekać na wyschnięcie zaprawy.

Montaż

Montaż płyt kartonowo – gipsowych nie należy może do zbyt skomplikowanych, niemniej jednak chcąc aby tworzyły one pewną i estetyczną konstrukcję warto zlecić to zadanie specjalistom, na przykład z firmy Budoserwis Rafał Wallach z Mysłowic. W chwili obecnej w zależności od miejsca, w którym chcemy zastosować ten materiał i rodzaju wykonywanej konstrukcji stosowane są dwie metody montażu. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalnie przygotowaną konstrukcję z kątowników metalowych, do których, za pomocą przeznaczonych do tego wkrętów, przykręcamy płyty. Inną opcją jest ich montaż bezpośrednio do ściany (i tylko do ściany), przy użyciu odpowiedniego kleju. Bez względu na wybór metody mocowania należy pamiętać, że niezbędne jest przy tego typu pracach zastosowanie również dodatkowych elementów: m.in. profili wzmacniających narożniki, taśm zbrojących, specjalnych siatek do wzmocnienia, itp.

Właściwie zamontowane i traktowane płyty GK mogą cieszyć nasze oko przez wiele lat. Warto także pamiętać, że nawet w przypadku uszkodzenia ich demontaż i wymiana nie powinna sprawić większych problemów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to materiał ekologiczny i zgodny z potrzebami środowiska oraz przyjazny człowiekowi.

Opracowanie:
Mysłowice, Górnicza 11A lok. 4
tel. 506 895 927
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz