Artykuł sponsorowany

Plusy i minusy rozwodu bez orzekania o winie

Plusy i minusy rozwodu bez orzekania o winie

Rozwód z pewnością jest jedną z trudniejszych sytuacji życiowych, która pociąga za sobą cały szereg konsekwencji. Zdecydowanie najczęściej sprawa rozwodowa kończy się bez orzekania o winie, co przynosi wiele korzyści obu stronom. Proces trwa zdecydowanie krócej, dzięki czemu małżonkowie nie są narażeni na dużą dawkę stresu. Taki tryb, z drugiej strony, skutkuje jednak ograniczeniem pewnych praw. Zapraszany do lektury!

Korzystne rozstanie

Do obowiązku Sądu należy wskazanie, która ze stron ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeśli jednak pozwany z powodem dojdą do porozumienia i złożą razem odpowiedni wniosek, prowadzący sprawę może odstąpić od takiego orzekania. Nie da się ukryć, że powyższe rozwiązanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania poprawnych relacji między byłymi już małżonkami. Ma to szczególne znaczenie przy sprawowaniu opieki nad potomstwem.

Rozwód bez orzekania o winie jest również korzystny z ekonomicznego punktu widzenia. Proces sądowy trwa zdecydowanie krócej, co znacząco redukuje koszty związane z wynajęciem prawnika. Oszczędzamy również kilkaset złotych przy samym uiszczaniu opłaty sądowej.

Szansa na szybki rozwód

Pierwsza rozprawa sądowa zwykle ma miejsce około 3 miesiące od momentu złożenia pozwu. Jeśli między stronami nie ma poważniejszych sporów, istnieje duża szansa, że wystarczy tylko jedno krótkie posiedzenie, aby doszło do rozwiązania małżeństwa. Sąd nie musi bowiem przeprowadzać wnikliwego postępowania dowodowego, mającego potwierdzić winę jednej bądź obu stron. Odpada więc chociażby konieczność przesłuchania świadków, czyli członków rodziny czy przyjaciół małżonków. W trybie orzekania o winie ich niestawiennictwo w terminie skutkuje odroczeniem rozprawy, przez co rozwód potrafi ciągnąć się nawet latami. Porozumienie stron ogranicza tego typu przestoje, oszczędzając małżonkom stresujących sytuacji, które mogłyby powstać w czasie składania zeznań przez osoby trzecie.

Ograniczone alimenty

Zasady alimentacji dotyczące dzieci są takie same w każdym trybie rozwodowym. Różnice pojawiają się zaś w dochodzeniu alimentów od małżonka. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie przyznaje się je tylko w przypadku niedostatku jednej ze stron. Należy przez niego rozumieć taką sytuację materialną, która uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Niską dochodowość wymaga udowodnienia, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnej. Mieszkańcy Legnicy i okolic mogą skontaktować się z DK Kancelaria Radcy Prawnego Dorota Kułakowska, która posiada duże doświadczenie w sprawach rozwodowych.

Obowiązek alimentacyjny wygasa wraz z upływem pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku. Na wniosek osoby uprawnionej do poboru świadczeń, może być on jednak przedłużony, lecz tylko w wyjątkowych sytuacjach. Prawa do alimentów traci się zaś w chwili zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz