Artykuł sponsorowany

Plotowanie – nowy wymiar drukowania

Plotowanie – nowy wymiar drukowania

Mówienie o plotowaniu jako o nowym wymiarze drukowania nie jest przenośnią. Ta coraz popularniejsza metoda wykracza poza standardowy format A4 i pozwala na tworzenie wydruków o znacznie większej powierzchni. Skonstruowane do tego celu maszyny mają znacznie więcej funkcji, bowiem mogą także wycinać i grawerować podłoże. Co potrafi nowoczesny ploter i do czego można go wykorzystać?

Plotery – więcej niż drukarki XXL

Ploter jest nowoczesnym urządzeniem peryferyjnym, które doskonale współpracuje z domowym komputerem stacjonarnym czy laptopem. Wymaga jedynie odpowiedniego oprogramowania, papieru w określonym formacie oraz grafiki do wydrukowania. Zgodnie z tym prostym opisem moglibyśmy sądzić, że doskonale sprawdzi się on w warunkach domowych. Niestety, urządzenie tego rodzaju zajmuje wiele miejsca, dlatego wymaga sporego pomieszczenia i odpowiednich warunków.

Typowe plotery płaskie lub bębnowe umożliwiają wydrukowanie arkusza o szerokości nawet 3 m i długości 10 m. Łatwo można sobie wyobrazić, jak przestronny musiałby być pokój, aby wykorzystać w nim to nowoczesne urządzenie. Dlatego też coraz powszechniejsze usługi plotowania oferują małe firmy poligraficzne, takie jak Formatka. Karina Iwaniec. W specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu wykonywane są duże wydruki plakatów, map, rysunków technicznych czy grafik.

Zalety wydruków ploterowych

Plotowanie, czyli drukowanie na dużych powierzchniach, to możliwość, z jakiej korzystamy od niedawna. Do jej powstania przyczynił się szybki rozwój urządzeń cyfrowych i komputerów, który pozwolił wyjść poza standardowe formaty zeszytowe. Obecnie powielenie mapy nie wymaga już dzielenia jej na wiele części i sklejania wydruku w całość. Powstające kopie są kompletne, a dzięki temu również trwalsze i bardziej funkcjonalne. Wśród zalet, jakimi wyróżnia się drukowanie ploterowe można wymienić:

  • możliwość drukowania na dużych formatach bez potrzeby cięcia i sklejania obrazów,
  • drukowanie nie tylko na papierze, ale również na foliach, piankach czy tworzywie sztucznym,
  • drukowanie bezpośrednio z pliku komputera lub pamięci przenośnej,
  • drukowanie na materiałach o niestandardowej fakturze,
  • możliwość wydruku laserowego i atramentowego,
  • możliwość wydruku kolorowego i monochromatycznego.

Producenci oferują również plotery tnące i grawerujące, dzięki którym można na przykład wykonywać zestawy puzzli piankowych i tekturowych, wycinać szablony, a także tworzyć wydruki z wycięciami i tłoczeniami. W ten właśnie sposób powstają eleganckie karty okolicznościowe lub dyplomy. Nie zawsze są one jednak dostępne w ofercie firm poligraficznych.

Możliwości wykorzystania druku ploterowego

Dobry, nowoczesny ploter stwarza ogromne możliwości wykonywania różnych produktów. Na takim urządzeniu można wydrukować zarówno kartkę okolicznościową lub wizytówkę, jak i wspomnianą wcześniej mapę lub rysunek techniczny. Znaczącym odbiorcą wydruków ploterowych są agencje reklamowe, które zamawiają banery, flagi i inne tego typu produkty do celów marketingowych. Szczególnie cenią plotery architekci, ponieważ wykonywane przez nich projekty są zwykle duże i wielostronicowe. Konieczność oddawania takiego kompletu do klasycznej drukarni wiązałaby się ze znacznie wyższymi kosztami oraz dłuższym czasem oczekiwania. Plotowanie rozwiązuje problem, bowiem gotowy wydruk powstaje w kilka minut na podstawie pliku PDF lub JPG.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz