Materiał Partnera

Plomby ołowiane – solidne zabezpieczenie o wielu zastosowaniach

Plomby ołowiane – solidne zabezpieczenie o wielu zastosowaniach

Ołów jest miękkim metalem, który znajduje wiele zastosowań w przemyśle. Ołowiane kable, rury, amunicja, spoiwa lutownicze… to tylko kilka przykładów. Jest jednak jeszcze jedna ważna funkcja tego metalu – można z niego tworzyć wytrzymałe, niezawodne plomby ołowiane.

Wielość zastosowań

Ołowiane plomby pomimo coraz większej obecności tworzyw sztucznych na rynku pozostają najpopularniejszym typem zabezpieczeń i są stosowane w wielu branżach. Łatwo je założyć przy wykorzystaniu odpowiedniej plombownicy, są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, a koszt zakupu jest rozsądny. 

Dlaczego w ogóle plombujemy urządzenia czy ładunki? To proste: chcemy mieć pewność, że utrzymają się w takim stanie, w jakim je pozostawiliśmy. Nienaruszona plomba to gwarancja, że nikt nie manipulował przy liczniku energii elektrycznej, wody czy gazu i że ładunek w worku, skrzyni czy całym wagonie kolejowym nie został otwarty po drodze. Dlatego też plomby są powszechnie stosowane w logistyce, gdy towar przechodzi długą drogę i operuje nim wielu pośredników, a także wykorzystywane przez wojsko czy służby celne.

Dobrej jakości plomba wykonana z ołowiu nie ulegnie samodzielnemu zniszczeniu. Ołów bowiem jest metalem odpornym choćby na działanie kwasów i innych szkodliwych substancji i nie przeszkadzają mu nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. 

Ale – pomyśleć by można – plombę przecież można łatwo podrobić. Zdejmujemy starą, manipulujemy ładunkiem czy stanem licznika, a potem za pomocą plombownicy zakładamy nową. Wydaje się proste, nieprawdaż? Sęk jednak w tym, że plombownica pozostawia na ołowianej plombie unikalny wzór – ekspertowi wystarczy jedno spojrzenie na plombę, by mieć dowód na otwarcie lub nie zaplombowanego obiektu. Niepozorne zabezpieczenie zatem jest niemal stuprocentowym gwarantem nienaruszenia towaru.

Jakość ma znaczenie

Założenie ołowianej plomby wymaga odpowiedniego sprzętu. Potrzebny jest, po pierwsze, ołowiany drut, którym oplatamy licznik, miernik czy ładunek, który chcemy zabezpieczyć przed nieautoryzowanym otworzeniem. Musi być wytrzymały i giętki zarazem. Po drugie, niezbędna jest sama plomba – wykonana z wysokiej jakości ołowiu, o odpowiedniej średnicy i grubości, dopasowanej do specyfiki zabezpieczanego obiektu. Po trzecie zaś, musimy posiadać plombownicę, która jest kompatybilna ze wszystkimi innymi elementami zestawu.

Najlepsze rozwiązanie to zakup wszystkich trzech akcesoriów w jednym miejscu, od sprawdzonego i cenionego producenta, takiego jak choćby firma Otex. Plomby ołowiane. To bowiem najlepsza gwarancja wysokiej jakości i spójności systemu plombowania. Przy odpowiednim oprzyrządowaniu zaś, wykonanie solidnych plomb wszędzie, gdzie są one potrzebne, jest zadaniem prostym i możliwym do realizacji w krótkim czasie. Warto więc rozejrzeć się na rynku i poszukać niezawodnych rozwiązań. To one będą najlepszą gwarancją bezpieczeństwa towaru, liczników, szaf z dokumentami, całych pomieszczeń i wszystkich innych obiektów, które muszą pozostać nienaruszone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz