Artykuł sponsorowany

Planujesz urlop? Sprawdź, jak przepisy regulują twoje prawo do wypoczynku

Planujesz urlop? Sprawdź, jak przepisy regulują twoje prawo do wypoczynku

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie większość z nas coraz częściej myśli o letnim urlopie. Zaplanowanie wypoczynku często utrudnia jednak niepewna sytuacja w pracy. Dlatego dziś skupiamy się na temacie urlopów wypoczynkowych. Jakie prawo do wypoczynku ma pracownik? Jak może ograniczyć je pracodawca? Co zrobić, by wyjechać na urlop w najlepszym dla nas terminie? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

Urlop zależy od stażu pracy

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do urlopu. Liczba dni wolnych, które możemy wykorzystać, zależy od stażu pracy. Osoby, które pracują mniej niż 10 lat, mają do dyspozycji 20 dni płatnego urlopu. Osoby z większym stażem mogą wykorzystać aż 26 wolnych dni. Warto tu zaznaczyć, że do stażu pracy wlicza się też edukacja w liceum, szkole zawodowej czy na studiach, a także odbycie służby wojskowej. Prawo do urlopu mają także osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin – na przykład na pół etatu. Chociaż każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, to niestety wielu pracodawców robi wszystko by nie dać nam wolnego. To niedopuszczalne i sprzeczne z prawem pracy. Dlatego, jeśli pracodawca nie daje nam urlopu, a za wzięcie wolnych dni grozi zwolnieniem, skontaktujmy się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prawie pracy – pomocy udzieli nam Kancelaria Adwokacka Magdaleny Barcikowskiej.

Co robić, kiedy pracodawca nie chce nam dać urlopu?

Pracownik ma prawo do co najmniej dwutygodniowego urlopu każdego roku. Pracodawca powinien udzielić nam takiego urlopu w trakcie roku kalendarzowego, w którym zyskaliśmy do niego prawo. Niestety, nie zawsze możemy skorzystać z urlopu w najlepszym dla nas terminie. Nawet jeśli z wyprzedzeniem zaplanujemy urlop, pracodawca może go nam przesunąć. Wynika to z prawa pracodawcy do przesuwania urlopu w sytuacji, w której nieobecność pracownika w pracy poważnie zakłóciłaby funkcjonowanie firmy. Dotyczy to jednak szczególnych sytuacji, takich, w których ze względu na nieprzewidziane okoliczności nagle może zabraknąć rąk do pracy. Takimi okolicznościami może być poważna awaria lub nieplanowana nieobecność dużej liczby pracowników. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie może nam odmówić urlopu tylko dlatego, że nie znalazł nikogo, kto mógłby nas zastąpić. Trzeba też podkreślić, że przesunięcie urlopu, to nie to samo co odmowa jego udzielenia – pracodawca nie może zabrać nam prawa do wypoczynku, może tylko zdecydować, w jakim terminie odbędziemy urlop. Kiedy natomiast pracodawca rzeczywiście odmawia nam urlopu, możemy zgłosić się do sądu pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz