Materiał Partnera

Pizza kuchni fushion – mieszanka smaków na Twoim cieście drożdżowym!

Pizza kuchni fushion – mieszanka smaków na Twoim cieście drożdżowym!

W Polsce pizza to danie, które szczególnie pokochały zarówno dzieci, jak i dorośli. Eksperymenty kulinarne najlepszych pizzerii, spowodowały zaś, że w naszym kręgu kulturowym rzadko zamawiamy tradycyjne wypieki włoskie, które określa się nazwami: neapolitana, bianca, margherita, oraz lazio i sycylijska. Bardziej popularne jest mieszanie smaków z różnych regionów świata! Tu mowa o tak zwanych pizzach kuchni Fushion.

Czym jest kuchnia Fushion?

Za kuchnię Fushion uważa się takie przyrządzanie dań, które pozwoli na mieszanie się potraw, smaków, przypraw i składników, z różnych obszarów kulturowych. Jeśli chodzi o pizzę w wersji fushion, może ona być wykonana po grecku, arabsku, azjatycku, marokańsku, amerykańsku (pizza nowojorska), czy po polsku – tu mowa o wypieku łączącym tradycyjny smak Włoch, ze staropolskimi składnikami!

Pizza chłopska? Pizza po polsku!

W Polsce bardzo popularne jest przygotowywanie pizzy w wersji fushion po chłopsku. Łączy ona zatem aromaty oryginalnych przypraw, serów i sosów włoskich, a także tradycyjnych metod wypiekania, z wręcz szlacheckim stołowaniem się. Mowa o wykładaniu pizzy składnikami charakterystycznymi dla kuchni staropolskiej, czy też wiejskiej. Mogą nimi być: boczek, ser wędzony, żurawina, cebula, ogórek konserwowy, kabanosy, czy też swojskie kiełbasy. W naszym obszarze kulturowym popularnym składnikiem jest również salami, a także pieczarki, które wbrew pozorom, nie są tak często stosowane przy wypiekach w Rzymie, Neapolu, w Palermo, Mediolanie, czy Wenecji.

W czym jednak tkwi sukces polskiej pizzy swojskiej? Przede wszystkim w świeżych wyrobach mięsnych i warzywach, pochodzących nie z sieciowych sklepów, ale od sprawdzonych hodowców. Dzięki temu chłopska pizza nie tylko jest pyszna – co potwierdzają również Włosi – ale także niesamowicie sycąca! Warto przy tym wiedzieć, że nie można jej zaliczyć do typowych niezdrowych fast foodów – wręcz przeciwnie! Dobrze przygotowana pizza może być bardzo zdrowa.

Nie tylko po chłopsku! Pizza meksykańska, grecka, czy turecka

Polacy kochają nie tylko swojskie domowe kuchnie, ale także te meksykańską, grecką, oraz turecką! To właśnie dlatego najlepsze pizzerie działające w naszym kraju, oferują wypieki pełne czerwonej fasoli, papryki jalapeno, tabasco, serów pleśniowych, serów greckich, szczypiorku, oliwek, kolorowego pieprzu, mięsa, jak z kebabu, czy też czosnku, kukurydzy i kurczaka wędzonego. Taką ofertę przedstawia między innymi sieć pizzerii GRUBY BENEK, która działa w całej Polsce! Restauracje gwarantujące również szybki dowóz, znajdziesz w miejscowościach: Aleksandrów Łódzki, Augustów, Bartoszyce, Chełm, Ełk, Gdynia, Gliwice, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Kędzierzyn-Koźle, Knurów, Kolno, Konin, Kościerzyna, Lublin, Łomża, Łódź, Nidzica, Olsztyn, Płock, Płońsk, Poznań, Pruszcz Gdański, Siemianowice Śląskie, Starachowice, Suwałki, Szczecin, Szczytno, Toruń, Włocławek, Wrocław, Zabrze i Ząbki, a także w Warszawie, gdzie serwowane są: pizza margherita, diavoli, di parma, caprese, czy spinaci!

Opracowanie:
Nidzica, Kościuszki 2
tel. 509 000 056
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz