Artykuł sponsorowany

Pizza i żurek, czyli gdzie zjeść w Jarocinie smaczny obiad

Pizza i żurek, czyli gdzie zjeść w Jarocinie smaczny obiad

Pizza to fenomen, którego rodowód sięga w zamierzchłe czasy, bo już starożytni Grecy raczyli się plackami z oliwkami, a samo słowo „pizza” znane jest przeszło od 1000 lat. Ten smaczny placek drożdżowy podawany na dziesiątki sposobów przywędrował do nas w późnych latach 90., kiedy to z fast foodów można było wybierać między frytkami i prostym hamburgerem. W czym tkwi siła pizzy i jak ją lubimy jeść w Polsce? Sprawdźmy!

Pizza – skąd ten fenomen?

9 lutego to Międzynarodowy Dzień Pizzy. Co jest tak wyjątkowego w tym daniu, że aż doczekało się własnego święta? Pizza jest znana na całym świecie, chętnie jedzona przez różne narodowości, a także przez ludzi w każdym wieku. W większości przypadków można śmiało założyć, że pizza jest uniwersalnym i ulubionym nośnikiem smaku i wartości – chyba, że ktoś położy na pizzy ananasa, wtedy może rozpętać się mini apokalipsa. Jak wiadomo, świat dzieli się na miłośników hawajskiej oraz na tych, którzy chętnie spaliliby na stosie jej fanów. Oczywiście, jest to żartobliwe przedstawienie, jednak trzeba przyznać, że pizza budzi naprawdę dużo emocji wśród ludzkiej populacji.

Wydawałoby się, że zwykły placek drożdżowy, z sosem pomidorowym i dodatkami posypanymi stopionym serem to tylko danie, a jednak dla wielu stał się prawdziwym comfort food (jedzenie na pocieszenie), sposobem na życie, pasją, a nawet daniem narodowym. Wszak pizza neapolitańska, by mogła zostać określona tym mianem, musi spełniać szereg restrykcyjnych wymogów dotyczących sposobu wypieku, a także rodzaju i jakości użytych skalników. Pizza neapolitańska znalazła się nawet na liście światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO!


Pizza po polsku

Pizza to przysmak, który dorobił się ogromnej ilości wariacji na swój temat. Klasyczny włoski placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią zwany Margheritą wyewoluował na dziesiątki sposobów, a każdy jest tak samo pyszny. Pizza to nie tylko włoska „na cienkim”, ale cała konstelacja smaków i form. Nowojorczycy mają swoją pizzę, która jest niemalże tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że każdy, kto jej spróbuje, będzie widział, z czym ma do czynienia. Podobnie jest z pizzą z Chicago, którą można poznać po jej wyjątkowej grubości. Pizza może przybierać również inne formy, zależnie od regionu, w którym jest wyrabiana i podawana. Focciacia to również rodzaj pizzy, tak samo jak pizza Bianca, czyli pizza z białym sosem z ricotty i czosnku. Swoją pizzę mają też grecy, a Szwedzi dali światu pizzę… z kebabem. Tak więc można ze spokojnym sumieniem rzecz, że każdy znajdzie coś dla swoich kubków smakowych.

Pizza po polsku nie jest terminem oficjalnym, jednak można uznać, że jest prawdziwy – i to w 100%. Lokale oferujące pizze w swoim menu, jak choćby Pizzeria Stodoła z Jarocina może zawstydzić ilością wariantów tego pysznego dania. Pizza po polsku zdecydowanie różni się od włoskiej przede wszystkim ciastem, które ma być grube i puszyste. Na nim ląduje zazwyczaj cała masa dodatków – Polacy lubią swoją pizzę w wersji „na bogato”, więc poza standardowym serem i szynką na pizzy, może znaleźć się też kiełbasa, kurczak, szpinak, czy papryka. Wśród dodatków znajdziemy znacznie więcej opcji, które z pozoru wydają się kuriozalne, jak kukurydza czy jajko, jednak połączone w jedność z ciastem, sosem czosnkowym i całą masą sera tworzą festiwal smaków. Bardzo charakterystycznym znakiem rozpoznawczym polskiej pizzy są dodatkowe sosy – najczęściej w postaci keczupu oraz sosu czosnkowego. Mało kto skropi swój placek oliwą, co we Włoszech jest normalną praktyką, a na widok pizzy polanej keczupem niechybnie zlaliby się zimnym potem.

Pomysł na wspólny obiad

Wypad do pizzerii to wspaniały sposób na miły i smaczny obiad – w rodzinnym gronie, czy ze znajomymi. Pizza to takie danie, które zawsze dobrze smakuje, więc ciężko mu odmówić. Mieszkańcy Jarocina mogą liczyć na solidną obsługę w pizzerii Stodoła, która od lat gości na gastronomicznej mapie miasta. Pizzeria w Jarocinie powstała przeszło 20 lat temu, przeżyła zmianę lokalu i nadal dobrze prosperuje. Wato tu wpaść na weekendowy obiad, bo oprócz bogatego menu z pizzą w najróżniejszych wariantach, można skosztować również innych przysmaków.Na szczególną uwagę zasługują zupy gotowane na tradycyjnych mięsnych lub warzywnych wywarach. Zupy występują w różnych odsłonach od tradycyjnych po kremy. Sztandarową zupą w niedzielę jest oczywiście rosół. 

Warto tu wpaść na  obiad, bo oprócz bogatego menu z pizzą w najróżniejszych wariantach, można skosztować również prawdziwej domowej kuchni. Dobre i nietuzinkowe polskie jedzenie które goście tutaj uwielbiają. W Stodole zjesz steaka z argentyńskiej wołowiny, polski schab z kością konfitowany w maśle i tradycyjnego schabowego oraz  bardzo soczystego fileta z kurczaka przygotowanego metodą sous vide , mnóstwo zdrowych sałat,surówek i warzyw. W ofercie są dania w  wersji wegetariańskiej oraz kuchnia bezglutenowa. 

Stodoła ma również własną spiżarnię w której znajdują się przetwory owocowe i warzywne w które swobodnie można  się zaopatrzyć na miejscu lub zamawiając w e-sklepie www.stodolajarocin.pl

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz