Artykuł sponsorowany

Pistolet do malowanie proszkowego - sprawdź czym kierować się przy wyborze aplikatorów dla profesjonalisty i amatora

Pistolet do malowanie proszkowego - sprawdź czym kierować się przy wyborze aplikatorów dla profesjonalisty i amatora

Czasy kiedy nanoszenie powłok malarskich realizowane było wyłącznie przy pomocy wałka i pędzla to już przeszłość. Dziś bowiem zdecydowanie częściej sięga się po znacznie nowocześniejsze i wydajniejsze technologie, takie jak malowanie proszkowe, które pozwala na uzyskanie trwałej oraz wysokiej jakości powłoki, zachowującej swój kolor, odpowiedni odcień i blask, przez wiele lat. Aby jednak przeprowadzenie procesu malowania proszkowego było możliwe, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, takich jak np. pistolety do malowania proszkowego.

Czym wyróżnia się malowanie proszkowe?

Jak sama nazwa wskazuje malowanie proszkowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego malowania farbami płynnymi lub natryskowymi, odbywa się przy użyciu „suchych” farb w postaci proszku. Warto jednak mieć świadomość, że w odróżnieniu od klasycznego malowania „na mokro”, proszkowe nanoszenie powłok malarskich polega na nakładaniu, przy użyciu systemów ręcznych lub automatycznych, naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą (stal, aluminium, ale także np. na szkło). Naniesiona w specjalnej komorze, przy użyciu przeznaczonego do tego celu pistoletu (aplikatora), warstwa proszku utrzymuje się na oczyszczonej powierzchni malowanego elementu dzięki siłom elektrostatycznym, przy czym efekt ten wzmocniony zostaje poprzez utwardzenie pomalowanego detalu w piecu lakierniczym. Nie należy przy tym zapominać, że firmy oferujące usługi malowania proszkowego stosują tu zazwyczaj dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej i jest to natrysk elektrostatyczny (metoda wysokonapięciową 40-100 kV, potocznie nazywana „koroną”) i natrysk elektrokinetyczny (metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana „tribo”).

Farby proszkowe tworzą niezwykle trwałą powłokę, odporną na ścieranie i chroniącą powierzchnie metalu przed korozją, zarysowaniami i ścieraniem, pozwalając jednocześnie na osiągnięcie niezwykłych efektów dekoracyjnych, przy czym niezbędne jest tu wykorzystanie urządzeń dedykowanych do malowania proszkowego, które nabyć można w wyspecjalizowanych firmach takich Tangra.

Jak wybierać aplikator do farb proszkowych?

Nanoszenie powłok malarskich, zarówno natryskowych, jak i proszkowych, odbywa się przy użyciu specjalnych aplikatorów, określanych mianem pistoletów. Zastosowanie tego typu akcesoriów sprawia, że proszkowe malowanie aplikatorem jest szybkie, wydajne i ekonomiczne oraz umożliwia precyzyjną aplikację nanoszonego proszku w taki sposób, a by dotarł on w każdy zakamarek malowanego elementu. Warto przy tym pamiętać, że wybierając pistolety do malowania proszkowego należy przede wszystkim uwzględnić:

  • metodę nanoszenia proszku – w metodzie „tribo” proszek w pistolecie ładowany jest na skutek tarcia, zaś w metodzie „korona” podawany jest przez układ kaskady wysokonapięciowej z elektrodą umieszczoną na wylocie z pistoletu,
  • wielkość oraz rodzaj malowanej powierzchni,
  • wielkość dołączanego zbiornika na proszek malarski,
  • sposób nakładania proszku (system ręczny czy automatyczny),
  • parametry i charakterystykę wykorzystywanych farb proszkowych,
  • dostępność dodatkowych akcesoriów, np. wymiennych dysz,
  • czytelny ekran, który zapewnia wygodną i intuicyjną obsługę urządzenia,
  • dostosowanie aplikatora do zróżnicowanych programów malowania, co pozwoli na stosowanie urządzenia w różnych wariantach pracy,
  • waga oraz kształt pistoletu - powinien on być lekki i dobrze leżeć w dłoni, co pozwoli na swobodną pracę tego typu sprzętem przez dłuższy czas.

Elementy i konstrukcje malowane proszkowo wykorzystywane są w wielu zróżnicowanych branżach, zaś samo malowanie proszkowe, choć najczęściej realizowane jest przez profesjonalne firmy, dzięki dostępności odpowiednich farb i pistoletów do malowania proszkowego, możliwe jest także w zakresie prac o charakterze amatorskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz