Materiał Partnera

Piorunochrony – gdzie są niezbędne?

Piorunochrony – gdzie są niezbędne?

Uderzenie pioruna w budynek może spowodować ogromne szkody takie jak pożar lub uszkodzenie instalacji elektrycznej. Tak silne wyładowanie atmosferyczne stanowi również realne zagrożenie dla życia osób przebywających w budynku, w który uderzy piorun. Dlatego warto stosować instalacje odgromowe, które mają na celu chronić nasz dobytek, zdrowie, życie nasze i naszych bliskich. 

Kiedy zastosowanie piorunochronu jest niezbędne? Jak działa instalacja odgromowa i czy zawsze jest skuteczna? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłeś/łaś się we właściwym miejscu!

Chroń budynek przed skutkami uderzenia pioruna

Niestety, nie mamy możliwości, aby ochronić nasz dobytek przed wyładowaniem atmosferycznym, natomiast możemy zabezpieczyć się przed skutkami tego wydarzenia. Piorun niesie za sobą ogromną ilość energii, która może uszkodzić instalację elektryczną i doprowadzić do groźnego pożaru, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób znajdujących się wewnątrz budynku. Uszkodzenia budynku w wyniku uderzenia pioruna generują olbrzymie koszty naprawy – od konieczności zakupu nowego sprzętu elektronicznego, do wymiany całej instalacji elektrycznej w budynku oraz naprawy dachu. Właśnie dlatego obiekty narażone na uderzenie pioruna powinny zostać wyposażone w instalację odgromową zewnętrzną oraz dodatkowe zabezpieczenia wewnętrzne. Piorunochrony przypominają klatkę, która odbiera wyładowania elektryczne i odprowadza je do ziemi, chroniąc tym samym instalację wewnętrzną i wszystkie podłączone do niej sprzęty – komputery, AGD i sprzęt RTV. Należy jednak pamiętać, że piorunochron chroni nas przed skutkami wyładowania, tylko gdy jest odpowiednio zamontowany. Skuteczną ochronę odgromową zapewniają: kompletna instalacja odgromowa, przeciwprzepięciowa oraz uziemiająca, w której skład wchodzą elementy, których nie widzimy – otoki, sondy, zabezpieczenia. Jeżeli którakolwiek z nich wykonana zostanie niestarannie, piorunochron nie zadziała. Dlatego założenie instalacji odgromowej warto powierzyć zaufanej i doświadczonej firmie, która cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami, takiej jak FHU Partner w Czechowicach-Dziedzicach w województwie śląskim.

Gdzie instalacja odgromowa jest niezbędna?

Przepisy wymagają, aby w piorunochrony wyposażone były obiekty użyteczności publicznej, np. szkoły, urzędy, szpitale, banki i stacje benzynowe, budynki, które mają powierzchnię większą niż 500 m² lub ich wysokość przekracza 15 m. Bez względu na wymiary piorunochrony powinny chronić domy, które są w większym stopniu narażone na uderzenie pioruna, czyli domy znajdujące się na terenach górzystych, lub wzniesieniach, stojące samotnie czy domy drewniane. Trzeba jednak pamiętać, że natury nie da się kontrolować, a piorun często nie uderza w najwyższy punkt, więc każdy budynek jest narażony na niszczące skutki wyładowania.

Instalacje odgromowe są niezwykle istotne i zapewniają domownikom, pracownikom lub petentom bezpieczeństwo w trakcie burzy. Warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która założy piorunochron szybko, sprawnie i dokładnie.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Narutowicza 79
tel. 32 737 57 15
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz