Materiał Partnera

Pies w domu – jak powinna wyglądać opieka weterynaryjna

Pies w domu – jak powinna wyglądać opieka weterynaryjna

Każde zwierzę to duża odpowiedzialność dla właściciela. Z tego powodu nie są one dobrym prezentem dla dziecka, które nie zawsze sprosta obowiązkowi należytej opieki nad nim. Choć będzie stanowił dobry pretekst do nauki odpowiedzialności, to jednak jako rodzice musimy być gotowi na przejęcie nad pewnymi kwestiami. Do tych należeć będzie dopilnowanie, by zwierzak regularnie odwiedzał gabinet weterynaryjny.

Wielość ras, wielość potrzeb

Tak jak każdy człowiek jest inny, tak samo każdy pies ma inne potrzeby. Każda rasa, oprócz typowego dla niej wyglądu, charakteryzuje się również zespołem cech, które mają wpływ na zdrowie czworonoga. Znamienne dla dużych psów na przykład są ich problemy ze stawami w starszym wieku, które mogą powodować problemy z poruszaniem się.

Również kundelki wymagają właściwej opieki i traktowania. Nim więc zdecydujemy się na zakup psa, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki bez szkody dla zdrowia zwierzaka. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, pamiętać należy o stałej opiece przychodni weterynaryjnej, najlepiej takiej, która prowadzi też wizyty domowe dla zwierząt. Zapewnić ją nam może przychodnia Abacus.

Profilaktyka i kontrola

Podstawą profilaktyki są tu szczepienia zwierząt. Te przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe, ale warto też zadbać o to, by nasz pupil miał wykonane dodatkowe sczepienia ochronne. Ich dokładny zakres poznamy u weterynarza. U niego też przeprowadzić możemy odrobaczanie oraz zabiegi przeciw pchłom i kleszczom, które stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale tez psów.

Pamiętajmy ponadto o wykonywaniu okresowych badań, do których należą badania krwi, kału i moczu, ale również EKG zwierząt oraz USG zwierząt. To ostatnie będzie istotne szczególnie podczas opieki nad zwierzętami ciężarnymi.

Mówi się, że zdolność empatii człowieka poznajemy nie po tym, jak traktuje innych ludzi, ale po tym, jak odnosi się do mniejszych od siebie istot – czyli właśnie zwierząt. Psy, jako nasi wierni towarzysze zasługują na to, by nie oszczędzać na ich zdrowiu.

Leczenie i operacje

Dzięki rozwojowi technologii w medycynie i czerpiącej z niej weterynarii możemy coraz lepiej pomagać chorym zwierzętom. Szczególnie dotkliwe dla naszych pupili są choroby stawów – bez  profesjonalnej ingerencji postępujące schorzenia mogą doprowadzić do ogromnych problemów z poruszaniem się, aż do całkowitej utraty tej zdolności. Leczenie psów w tym zakresie, po odpowiedniej diagnozie, może przebiegać operacyjnie lub zachowawczo. Właściciele czworonogów szczególną uwagę powinni zwrócić na ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych i wykonywać w tym kierunku odpowiednie badania.

Opracowanie:
Sosnowiec, Matejki 35
tel. 32 290 86 09
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz