Pierwszy rower. Jaki rower dla dziecka będzie odpowiedni?

Pierwszy rower. Jaki rower dla dziecka będzie odpowiedni?

Wybór roweru dla dziecka jest bardzo ważny. Odpowiednio dobrany model pozwoli maluchowi na komfortową jazdę. Dowiedz się, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka. Rower biegowy czy może z kółkami? Czytaj, jak dopasować rozmiar do wzrostu i na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów. Sprawdź, o jakich akcesoriach rowerowych nie możesz zapomnieć i zadbaj o bezpieczną jazdę.

Kiedy kupić pierwszy rower dla dziecka?

Zakup pierwszego roweru dziecięcego to kwestia indywidualna. Niektóre dzieci muszą dopiero oswoić się z rowerem, zanim nauczą się na nim jeździć, ale w wielu przypadkach rowerek sprawdzi się już u dwulatków. Z reguły na początku dziecko będzie chodzić i ciągnąć rower za sobą, a dopiero z czasem będzie próbowało się odpychać. Wczesne oswajanie z rowerem pozwoli szybciej nauczyć się maluchowi na nim jeździć.

Jaki powinien być rozmiar roweru dla dziecka?

Zanim wybierzesz się do sklepu, warto zastanowić się nad rozmiarem roweru dziecięcego. Najważniejszą kwestią w zakupie odpowiedniego modelu jest to, jaki rozmiar kół roweru dobrać do wzrostu dziecka. Zwykle przyjmuje się, że:

  • Dla maluchów o wzroście do 100 cm wybieramy rower biegowy z kołami 12”
  • Dla dzieci o wzroście do 120 cm polecane są rowery z kołami 16”
  • Dla starszych dzieci do 130 cm kupujemy rowery z kołami 20”
  • Dla dzieci do 12 lat mierzących do 145 cm rekomendowane są rowery z kołami 24”

Rowerek biegowy czy z kółkami?

W przypadku pierwszego roweru dla dziecka podstawowym dylematem jest zwykle wybór pomiędzy rowerkiem biegowym a takim z doczepianymi kółkami.   

Rower biegowy jest polecany dla najmłodszych dzieci, które chcą rozpocząć przygodę z rowerem już od 2. roku życia. Taki rodzaj roweru dla dziecka nie ma pedałów, korby, łańcucha i przerzutek, dlatego jest lekki, co jest szczególnie istotne dla rodziców, którzy niejednokrotnie muszą nosić rower za maluchem. Dziecko napędza rowerek poprzez odpychanie nóżkami, a jazda na nim daje poczucie bezpieczeństwa.

Rowerek biegowy służy głównie do nauczenia malucha balansowania ciałem. Ogromnym plusem takiego modelu jest to, że po przesiadce na tradycyjny rower miejski, nauka na nim pójdzie jak z płatka. Rower z doczepianymi kółkami nie uczy tak dobrze trzymania równowagi. Wielu rodziców zauważa, że dziecko jeżdżąc na takim sprzęcie, często przechyla się w jedną stronę, a w czasie jazdy rower często się blokuje.

A więc jaki rower biegowy wybrać? Dla maluchów lepszy będzie niższy model, dla trochę starszych większy i z hamulcem. Zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie drewnianego rowerku, który jest lżejszy niż metalowy.

Jeśli jednak nie przekonuje cię biegówka i chcesz postawić na klasyczny model z kółkami, weź pod uwagę wielkość sprzętu. Najczęściej rozmiar kół w takich rowerach to 12” lub 14”. Postaraj się, by zakupiony rower nie był zbyt ciężki. Taki rower do dobry wstęp do przesiadki na rower górski w przyszłości.

Jak wybrać rower dla dziecka? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pozostałe cechy, na które warto zwrócić uwagę, mają znaczenie szczególnie przy wyborze rowerów dla starszych dzieci z kołami 16”, 20” i 24”. Zwróć uwagę na geometrię ramy, która powinna charakteryzować się tak zwanym slopingiem. Najlepiej, gdy rama jest wygięta i pochylona w kierunku tyłu roweru, co ułatwia komfortowe wsiadanie na rower. Dla dzieci, które potrafią już utrzymać równowagę, możesz poszukać rowerów elektrycznych.

Warto zwrócić uwagę na wagę roweru i poszukać jak najlżejszych modeli. Niestety lekkie modele zwykle są droższe, jednak warte swojej ceny. Koniecznie sprawdź też biegi i hamulce. Nie zapomnij również o zakupie dodatków, które zagwarantują dziecku bezpieczeństwo, takich jak odblaski czy ochraniacze. Kask dla dziecka na rower jest niezbędny, by uchronić malucha w razie upadku.

A jeśli szukasz jednośladu dla siebie, sprawdź wskazówki, jak rower kupić.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz