Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko?

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie dla rodzica. Trzeba przystosować dziecko do innego trybu życia – książki, nauka, poranne wstawanie. Dowiedz się, jak zmotywować pociechę do nauki oraz jak urządzić pokój młodego ucznia. Zdobądź przydatną wiedzę, która pozwoli Ci dobrać plecak tak, aby zadbać o kręgosłup i dobre samopoczucie dziecka.

Jak zadbać o to, aby szkoła była przyjemnością?

Nauka w szkole to ważny okres w życiu każdego człowieka. Szkoła przygotowuje do dorosłego życia i umożliwia zdobycie zarówno narzędzi teoretycznych, jak i kompetencji miękkich, które ułatwią podjęcie pracy oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Przed rozpoczęciem tej drogi warto pozytywnie nastawić malucha, żeby nie bał się chodzić do szkoły i czerpał z nauki jak najwięcej korzyści.

Przede wszystkim należy wzmocnić wiarę przyszłego ucznia w samego siebie. Doceniać jego umiejętności oraz chwalić zalety. Uczyć, na co ma zwracać uwagę i wytłumaczyć jemu, na czym będą polegały jego zajęcia w szkole. Ważne, aby nie straszyć malucha i przedstawić jego przyszłe obowiązki w szkole jako przyjemną i wartościową przygodę.

Naucz dziecko samodzielności – nie pakuj książek, nie noś za nie plecaka oraz nie wyręczaj w szatni. Pamiętaj jednak, żeby skontrolować zawartość plecaka. Zadbaj o to, aby uczeń zabrał niezbędne artykuły szkolne. Tym sposobem nie będzie dźwigał on niepotrzebnych rzeczy i będziesz miała pewność, że w plecaku znajdują się odpowiednie książki oraz zeszyty.

Jak wybrać plecak szkolny?

Pamiętaj, że dobrze dobrany plecak to podstawa. Ważne, żeby jego tył był sztywny a szelki szerokie – co najmniej 4 centymetry. To jest główne kryterium wyboru – niezależnie czy uczeń chodzi do szkoły podstawowej, czy do liceum. Plecak o sztywnym tyle nazywany jest tornistrem. Tornister ma często także więcej przegródek, co sprawia, że idealnie nadaje się do szkoły. Tornistry z kółkami oraz regulowaną rączką są ostatnio bardzo modne.

Plecak ucznia powinien być możliwie jak najlżejszy. Jednak nadal lepiej zainwestować w cięższy plecak ze sztywnym tyłem, dzięki któremu ciężar rozłoży się na całą powierzchnię pleców. Lżejszy, ale workowaty plecak nie będzie odpowiedni. Ile powinien ważyć plecak szkolny? – to istotne pytanie. Normy europejskie to 1200g dla klas I-III oraz do 1400g dla starszych uczniów.

Odblaski też powinny znaleźć się na szkolnym plecaku. Zapewnią one bezpieczeństwo w drodze zarówno ze szkoły, jak i do szkoły. Dziecko będzie widoczne dla kierowcy – im większe i wyraźniejsze elementy odblaskowe tym lepiej.

Postaw na trwałość! Trwały plecak szkolny będzie służył latami. Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest on zrobiony oraz na atesty i certyfikaty, jakie posiada. Dno plecaka powinno być solidne.

Co jeszcze przyda się młodemu uczniowi? Wyprawka szkolna to między innymi również pojemny piórnik, zeszyty w kratkę i linie, przybory do pisania (ołówki, długopisy, flamastry, kredki), pomoce szkolne (modele, globus, mapy, atlasy przyrodnicze) i worek na buty.

Niezbędnik ucznia Infografika

Co powinno znaleźć się w pokoju młodego ucznia?

Dziecku należy zorganizować pomieszczenie, w którym można odpocząć oraz odrabiać lekcje. Książki oraz zabawki umieść w osobnych regałach. Kącik do odrabiania lekcji powinien być odpowiednio wydzielony. Ważne, aby kącik. Zadbaj także, aby był on odpowiednio oddalony od okna – nic nie powinno odciągać malucha od lekcji, a bawiące się na podwórku dzieci łatwo mogą odwrócić jego uwagę od nauki.

W pokoju ucznia najważniejszym elementem jest biurko. Jego wysokość należy ustawić tak, żeby dziecko opierając się przedramionami, miało wyprostowany kręgosłup i barki ustawione poziomo. Do biurka dobierz krzesło z podłokietnikiem. Taki zestaw przyczyni się do rozwoju prawidłowej postawy dziecka.

Szkolny czas to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Ważne, aby dziecko czuło się komfortowo od pierwszego dnia szkoły i było odpowiednio przygotowane na czekające je wyzwania. Jako rodzic możesz mu w tym pomóc.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz