Materiał Partnera

Pierwsza konsultacja dietetyczna? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Pierwsza konsultacja dietetyczna? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Dietetyk to nie tylko osoba, która pomaga w pozbyciu się nadliczbowych kilogramów. Jest to specjalista zajmujący się doradztwem w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych. Na wizytę do dietetyka warto się więc wybrać nie tylko, kiedy planujemy zgubić kilka kilogramów, ale przede wszystkim, gdy chcemy nabyć wiedzę o zdrowym odżywianiu, zarówno w przypadku organizmu zdrowego, jak i cierpiącego na choroby, takie jak cukrzyca czy Hashimoto. Zobacz, jak przebiega wizyta.

Wywiad z pacjentem

Jak każdy specjalista, dietetyk, aby odpowiednio doradzić musi najpierw poznać szczegółowo sytuację. Przygotuj się więc na szereg pytań o objawy problemu, historię chorób Twoich oraz rodziny (wiele chorób diagnozowanych przez dietetyka jest dziedzicznych). Ponadto zostaniesz zapytany o swoje nawyki żywieniowe, przyjmowane leki, styl życia, a nawet tryb pracy. Wszystkie te informacje są niezbędne, by odpowiednio postawić diagnozę i moc przystąpić do leczenia uciążliwych dolegliwości.

Analiza składu ciała

Procentowa zawartość tłuszczu i wody w organizmie to sprawa istotną nie tylko dla sportowców planujących udział w zawodach, ale także dla Twojego organizmu. Poza podstawowymi pomiarami antropometrycznymi, takimi jak wzrost, waga, BMI – wskaźnik określający stosunek masy ciała do wzrostu, czy Twoje wymiary w kontrolnych punktach ciała, dietetyk może przeprowadzić także analizę jego składu. W tym celu zazwyczaj stosowane są specjalistyczne urządzenia, nazywane analizatorami. W niektórych gabinetach dietetycznych, takich jak Poradnia Dietetyczna Strelau wykonywane są także pomiary tkanki tłuszczowej metoda USG – badanie BODY METRIX.

Porady żywieniowe

Na podstawie uzyskanych informacji dietetyk stawia wstępną diagnozę, wskazuje błędy popełniane w odżywianiu oraz doradza w zmianie nawyków żywieniowych. Jeśli istnieje podejrzenie, że schorzenie objawiające się problemami z utrzymaniem wagi ma swoje przyczyny w chorobach innych układów, kieruje również na niezbędne badania lub wizytę u specjalisty w tym zakresie. Często jedynie ścisła współpraca dietetyka oraz innego specjalisty może dać porządny efekt, dlatego tak ważne jest, by nie zatajać podczas wizyty żadnych informacji.

Jadłospis

Czasem ilość zmian koniecznych do wprowadzenia w diecie oraz konieczność kontrolowania przyswajanych kalorii, witamin i mikroelementów jest niemożliwa do realizacji  połączeniu z naszym trybem życia. Z tego powodu dietetycy oferują także rozpisanie szczegółowego jadłospisu, który znacznie ułatwia pacjentom, zwłaszcza tym początkującym, zmianę nawyków żywieniowych oraz stosowanie zdrowej, zróżnicowanej diety.

Opracowanie:
Warszawa, Światowida 47 lok. 32
tel. 513 838 830
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz