Piercing. Jak długo goi się kolczyk? Jak zadbać o skórę?

Piercing. Jak długo goi się kolczyk? Jak zadbać o skórę?

Piercing to zabieg inwazyjny, który może być wykonywany jedynie przez osobę posiadającą odpowiednie umiejętności. Aby w świeże przekłucie nie wdała się infekcja, konieczna jest codzienna pielęgnacja i stosowanie się do kilku zasad. Planujesz wizytę w studiu piercingu? Chcesz wiedzieć, o czym pamiętać po zrobieniu kolczyka i w jaki sposób dbać o ranę? Przeczytaj nasz poradnik.

Strony www Strony www

Na co zwrócić uwagę po zrobieniu kolczyka?

Piercing to zabieg inwazyjny, dlatego podczas gojenia się przekłucia powinniśmy szczególnie uważać na to miejce. Wskazane jest unikanie kąpieli w jeziorach i basenach, w których znajdują się bakterie mogące wywołać infekcję. Również dotykanie przekłucia przez inne osoby i kontakt z ich płynami ustrojowymi nie jest wskazany. Właśnie dlatego, decydując się na piercing języka, należy uniknać pocałunków i seksualnych kontaktów oralnych przez minimum miesiąc od przekłucia.

Aby kolczyk zagoił się prawidłowo, warto też unikać aktywności, które mogą doprowadzić do jego przemieszczenia. Planujesz przekłucie pępka? Na jakiś czas zrezygnuj z wykonywania brzuszków i innych ćwiczeń na tę partię ciała. Podczas snu staraj się nie spać bezpośrednio na kolczyku. Wskazane jest niewywieranie dodatkowego nacisku na miejce przekłucia. O ile to możliwe staraj się spać na drugim boku. Tyczy się to m.in. piercingu ucha oraz piercingu brwi.

Zwróć również uwagę na swoją dietę i ubrania. Obcisłe golfy mogą podrażniać kolczyk w brwi. Z kolei spodnie z wysokim stanem będą niewskazane w przypadku świeżego kolczyka w pępku. Jeśli zdecydowałaś się na piercing ucha, przez jakiś czas unikaj noszenia rozpuszczonych włosów i korzystania z słuchawek. Do swojej diety wprowadź jajka, wołowinę, orzechy i kiełki zbóż, które przyśpieszą gojenie przekłutego miejsca.

Jak pielęgnować świeże przekłucie?

Gojenie po przekłuciu może trwać nawet do pół roku. W jego miejscu może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i ból. Ważne jest, aby po piercingu zadbać o właściwą higienę rany, co zmniejszy ryzyko zakażenia.

Zanim przystąpisz do oczyszczania ranki, dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie. Następnie przekłute miejsce oczyść wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie i przetrzyj miejsce środkiem antyseptycznym. W kolejnych dniach po zabiegu do pielęgnacji kolczyka możesz stosować sól fizjologiczną. Ważne, aby do przemywania nie używać spirytusu, wody utlenionej ani gencjany. Podczas czyszczenia unikajmy samodzielnego zrywania strupków, starajmy się też nie doprowadzać do ich rozmoknięcia.

W przypadku kolczyka w języku ważne jest regularne płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym, szałwią lub rumiankiem. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Należy również unikać gorących potraw oraz twardych, trudnych do pogryzienia potraw. Przez pierwszy tydzień do swojego menu najlepiej wdrożyć zupy, jogurty, owsiankę i inne płynne produkty.

Kiedy można wymienić kolczyk na nowy?

Nie wolno samodzielnie wyjmować kolczyka przez całkowitym zagojeniem. W przypadku piercingu pępka okres gojenia się wynosi minimum 6 miesięcy. Kolczyk w języku goi się stosunkowo szybko – około 6-8 tygodni, a w wardze – od 2 do 6 miesięcy. Przekłucie brwi i nosa goi się około 2-3 miesiące.

Należy pamiętać, że czas gojenia się przekłucia zależy od wielu indywidualnych czynników. Gdy zauważymy zaczerwienienie, opuchliznę i utwardzenie miejsca przekłucia utrzymujące się przez dłuższy czas może to oznaczać, że w rankę wdała się infekcja. Wówczas należy zgłosić się do piercera.

Kiedy uznamy, że ranka jest zagojona, możemy udać się do salonu piercingu na wymianę kolczyka lub dokonać jej samodzielnie w domu (w przypadku łatwo dostępnych miejsc). W większości przypadków konieczna będzie zmiana ozdoby na krótszą.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz