Artykuł sponsorowany

Pieniądze bezpieczne w bankowym sejfie

Pieniądze bezpieczne w bankowym sejfie

Zakładając konto w banku, gromadząc na nim oszczędności, albo powierzając takiej placówce rozliczenia finansowe firmy, zazwyczaj jesteśmy przekonani, że nasze pieniądze są bezpieczne. Nawet jeśli większość operacji wykonywana jest elektronicznie, to i tak nieodłącznym elementem banku jest sejf.

Operacje bezgotówkowe a pieniądze w banku

Tak mocno podkreślane przez większość placówek bankowych bezpieczeństwo transakcji wiąże się przede wszystkim z wprowadzeniem możliwości wykonywania operacji bezgotówkowych. W praktyce oznacza to, że pieniądz przyjmuje postać wirtualną, a firma A, rozliczająca się z firmą B za pośrednictwem takiej placówki, ma do czynienia jedynie ze zmianą cyferek na koncie. Także w samym banku nikt już nie wyjmuje z kasy kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych, nie przelicza ich i nie zawozi do innej placówki w innym mieście. Banki dokonują jedynie zmiany zapisów w swoich systemach rozliczeń, a fizyczne pieniądze nawet nie pojawiają się na biurku. Takie wyobrażenie współczesnej placówki finansowej oznaczałoby, że nastąpił koniec filmowych napadów na banki i wielkich sejfów z gigantycznymi kołami zamków. W rzeczywistości fizyczne pieniądze nadal istnieją i wciąż jeszcze potrzebne są sejfy oraz inne formy zabezpieczania wartościowych przedmiotów lub dokumentów.

Elektronika w służbie bankowych zabezpieczeń

Środki finansowe są niezbędne w operacjach bankowych, bowiem wiele osób prywatnych często korzysta z kas banków, aby wypłacać w nich drobne kwoty na codzienne zakupy. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą posługiwać się kartami płatniczymi, też mają do wyboru jedynie papierowe i metalowe pieniądze. Z drugiej strony klienci dokonują także wpłat na rachunek, albo bezpośrednio w oddziale lub też za pomocą wpłatomatów. Poza tym wiele banków oferuje również możliwość przechowywania depozytów czy precjozów, papierów wartościowych i akcji wymagających odpowiedniego zabezpieczenia. Sejfy, jakie dziś funkcjonują w bankach, są jednak zupełnie inne od tych, jakie znamy z filmów kowbojskich czy kryminałów. Tradycyjnymi zamkami mechanicznymi steruje elektronika, a kod bezpieczeństwa otwierający drzwi wpisywany jest z klawiatury, a nie wykręcany za pomocą pokrętła. To nie tylko prostsze, ale i stwarzające znacznie więcej możliwości systemy ochrony.

Od sejfu do szafy pancernej

Możliwości zabezpieczania środków walutowych i dokumentów jest bardzo wiele. Specjalizujące się w takich produktach firmy, jak Systemy Zabezpieczeń Bankowych Wojciech Pogorzałek, oferują zarówno tradycyjne sejfy bankowe o różnej klasie bezpieczeństwa, przeznaczone do przechowywania wskazanych polskimi normami kwot pieniędzy, jak i bardziej rozbudowane multisejfy jedno- i dwustanowiskowe. Urządzenia te wyposażone są w specjalne zamki elektroniczne, a ich wnętrze przystosowane do przechowywania gotówki. To jednak nie jedyne produkty, które mogą służyć ochronie wartościowych przedmiotów i dokumentów. Do przechowywania większych kwot pieniędzy oraz broni przeznaczone są kasy pancerne i skarbce, a do dwustronnej wymiany pieniędzy przez ścianę banku – kasy transferowe i wrzutnie nocne. W pomieszczeniach depozytowych używane są też specjalne skrytki wyposażone w zamki skrytkowe dla zwiększenia bezpieczeństwa otwierane przez dwa klucze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz