Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja skórzanych ubrań

Pielęgnacja skórzanych ubrań

Ubrania ze skóry od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są zawsze stylowe, bardzo eleganckie i ponadczasowe. Na rynku znajdziemy skórzane kurtki, buty, spódnice, rękawiczki czy paski, za którymi stoi wysoka jakość wykonania. Aby skórzane ubrania czy buty mogły posłużyć nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio zadbać. W zależności od rodzaju skóry musimy zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację, impregnację, polerowanie i przechowywanie.

Czym kierować się przy wyborze skórzanych ubrań?

Skórzane ubrania świetnie wyglądają na niemal każdym. Ważne jednak, aby przy zakupie upewnić się, z jakiego rodzaju skóry jest wykonany dany produkt. Skóra bydlęca dla przykładu to najbardziej wytrzymały rodzaj skóry. Jest używana głównie do produkcji sprzętu motocyklowego czy ramonesek. Skóra bawola z kolei nie jest już tak trwała, ale zdecydowanie tańsza. Decydując się na zakup skórzanego obuwia lub kurtki, należy wiedzieć, jak o nie zadbać.

Pielęgnacja skórzanego ubrania

Skóra skórze nierówna, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są sposoby pielęgnacji konkretnego rodzaju skóry. Niektóre rodzaje są trwałe i łatwe w pielęgnacji, inne mogą sprawić wiele kłopotów i wtedy wymagają renowacji u kaletnika. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą skórzanym ubraniom jak najdłużej zachować dobrą kondycję.

Impregnacja jest kluczowa

Skóra nie lubi zmian pogodowych – źle działają na nią: woda, śnieg, kurz, wilgoć, mróz, wysoka temperatura, pleśń czy promienie słoneczne. W takim wypadku ważna jest regularnie powtarzana impregnacja. Przedłuży żywotność materiału, nada mu właściwości wodoodporne, ochroni kolory i pozwoli zachować funkcjonalność. Skórę można impregnować preparatami w aerozolu, ale świetnie sprawdzą się także tłuszcze lub oleje do skór. Aerozole najbardziej nadadzą się dla skóry noszonej dość rzadko, zwłaszcza w warunkach miejskich. Znacznie skuteczniejsza i trwalsza będzie jednak impregnacja tłuszczowa, która podwyższa wodoodporne właściwości skóry i zwiększa jej elastyczność.

Zasady impregnacji ubrań i obuwia

Środków impregnujących nie można używać do czyszczenia zabrudzeń. Plamy należy usuwać gąbką z wodą. Dopiero po wyczyszczeniu delikatnie nakładamy niewielką ilość tłuszczy, kremu czy pasty – podkreśla fachowiec z Akada Kaletnictwo. Skórę suszymy w temperaturze pokojowej. Trzymamy ją z daleka od kaloryferów i pieców – wydzielane przez nie ciepło może spowodować pęknięcie skóry.

Jak przechowywać skórzane ubrania i buty?

Ubrania skórzane i buty najlepiej przechowywać luzem. Do butów warto włożyć prawidła lub gazety. Chowając swoją garderobę, należy się upewnić, że nic jej nie przygniata, skórzane ubrania mogą bowiem trwale się odkształcić. Istotne jest, aby miejsca do przechowywania odzieży i butów ze skóry były suche i chłodne.Opracowanie:
Warszawa, pl. Mirowski 1, paw. 4
tel. 601 210 428
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz