Artykuł sponsorowany

Piaskowanie zębów - skuteczny sposób na usunięcie osadu

Piaskowanie zębów - skuteczny sposób na usunięcie osadu

Piękny uśmiech każdemu dodaje uroku. Jednak o piękny uśmiech trzeba dbać każdego dnia. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest absolutną podstawą pielęgnacji zębów. Czasem jednak niezbędne staje się dodatkowe czyszczenie zębów, np. w postaci piaskowania. W poniższym artykule wyjaśniamy na czym polega ten zabieg, kto go potrzebuje, a także przedstawiamy przeciwwskazania do piaskowania.

Różnica między płytką nazębną a kamieniem nazębnym

Płytka nazębna (nazywana też płytką bakteryjną) to osad powstały z resztek pokarmowych, płynów i śliny. Pojawia się po około 4-12 godzinach od mycia zębów. Najczęściej umiejscawia się wzdłuż linii dziąseł i w miejscach trudnodostępnych (szczeliny między zębami). Osad jest przyczyną chorób dziąseł i przebarwień na zębach. Niewystarczająca higiena zębów, przez którą osad występuje na zębach niemal non stop, sprawia, że osad przekształca się w kamień nazębny - osad na tyle twardy, że jest w stanie go usunąć jedynie dentysta.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to zabieg przeprowadzany przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Polega on na oczyszczeniu zębów z płytki nazębnej. Stomatolog korzysta w tym celu z piaskarki stomatologicznej. Środkiem czyszczącym jest piasek stomatologiczny, który dociera nawet w trudno dostępne miejsca.

Jeśli zastanawiasz się, czy piaskowanie jest bezpieczne, to odpowiedź brzmi: tak. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny, może jedynie spowodować chwilowe podrażnienie dziąseł. Efektem piaskowania jest bardziej wygładzona i jaśniejsza powierzchnia zębów. Zabieg możesz wykonać w każdym gabinecie dentystycznym, np. Gabinet Stomatologiczny Świerczek Dorota.

Jak często wykonywać piaskowanie?

Kwestia częstotliwości zabiegu jest indywidualna, lecz stomatolodzy mają pewne ogólne sugestie. W celach profilaktycznych warto wykonać piaskowanie raz do roku. Jeśli natomiast jesteśmy narażeni na powstawanie osadu (grupy osób opisane poniżej), zabieg najlepiej wykonywać raz na kilka miesięcy.

Komu warto polecić piaskowanie zębów?

Piaskowanie warto polecić każdemu, kto tego potrzebuje, jednak w szczególności:

  • palaczom,
  • osobom, które piją dużo herbaty (także zielonej), kawy lub wina,
  • osobom, które mają wadę zgryzu i mają zęby nachodzące na siebie,
  • osobom, które noszą aparat ortodontyczny.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg, tak i piaskowanie ma pewne przeciwwskazania. Są nimi:

  • stany zapalne dziąseł i jamy ustnej,
  • rany w błonie śluzowej jamy ustnej,
  • alergia na składniki używane do piaskowania,
  • wrzody żołądka i innych narządów układu pokarmowego.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz